Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Güneş Terkol, “The Girl Was Not There”

Bu yıl “Live Uncertainty” başlığıyla 32.si gerçekleşecek São Paulo Bienali, belirsizliği yaşamak veya barındırmak için hayatın mevcut koşullarını ve çağdaş sanat tarafından sunulan stratejileri derinlemesine düşünmeye odaklanıyor. Sergi, 7 Eylül–11 Aralık 2016 tarihleri arasında Ciccillo Matarazzo Pavilion’da yaklaşık 90 sanatçı ve kolektifin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

32. São Paulo Bienali, Jochen Volz küratörlüğünde ve Gabi Ngcobo, Júlia Rebouças, Lars Bang Larsen ve Sofía Olascoaga eşküratörlüğünde düzenleniyor. SAHA, Bienale Türkiye'den davet edilen Güneş Terkol'un “The Girl Was Not There” adlı yeni eserinin üretimine destek verdi.

Güneş Terkol, kadına özgü hayal ürünlerini, araştırmasının ve iş sürecinin bir parçası olarak atölyesinde toplanan kadınlar tarafından paylaşılan kişisel veya kolektif hikayelere dayanarak sorguluyor. Kültürel olarak ev ortamında ve iş hayatında kadınlara atfedilen bir uygulama olan nakış, Güneş Terkol’un üretiminde kamusal ve siyasal katmanlar haline geliyor. Sanatçı 32. São Paulo Bienali’nde, “Couldn’t Believe What She Heard” (2015) ve “The Girl Was Not There” (2016) adlı serilerini sergiliyor. Terkol ilk serisinde, kadın dünyasının basmakalıp öğeleriyle – ojeli tırnaklar, saç, ayakkabılar – cinsiyetleri belirsiz vücutlara ait bölümlerle tezat oluşturan  görüntüler yaratıyor. “The Girl Was Not There” adlı diğer serisinde ise, doğanın mistik ve pastoral karakterini vurguluyor. Dekoratif öğeler, boş çerçeveler ve uydurma figürleri harmanlayarak oluşturduğu manzara veya görünümün renklendirmesini, soğan, tütün yaprağı, avokado ve pancar gibi organik malzemelerle elde ediyor. Terkol’un kullandığı kumaş, işlerin görünen narinliğini bozuyor ve kumaşların şeffaflığı, kadın ve doğa ile ilgili kurguları çoğaltıp yorumlarken bileşimlerine göz atmamızı sağlıyor.

Güneş Terkol Hakkında

Güneş Terkol, 1981’de Ankara’da doğdu. İstanbul’da çalışıyor ve yaşıyor. Ha Za Vu Zu sanatçı grubu üyelerinden Güneş Terkol, yapıtlarında tekstil ürün ve tekniklerine yer vererek cinsel kimlikler arası iletişime ışık tutuyor. Sanatçının solo sergileri arasında: Frieze Frame, Frieze Art Fair, Londra (2012); Harekete Geçiren Başlıca Güçler, NON, İstanbul, (2012); Akıntının Tersine Tırmanmaya Çalışıyorlardı, NON, İstanbul, (2010); Geçiş Töreni Yok, Apartman Projesi, İstanbul (2008) yer almaktadır. Terkol, 2013 yılında ISCP New York sanatçı programına, 2011 yılında Organ Haus, Chongqinq, Çin, 2010 yılında ise Gasworks, Londra konuk sanatçı programılarına katıldı.

São Paulo Bienali Hakkında

İtalyan-Brezilya asıllı sanayici Ciccillo Matarazzo (1898–1977)tarafından kurulan ve ilk kez 1951 yılında düzenlenen São Paulo Bienali, Venedik Bienali’nden sonra dünyada en eski ikinci bienal olma özelliği taşıyor. 1957 yılından bu yana bienal, Parque do Ibirapuera içerisinde bulunan Ciccillo Matarazzo Pavyonu’nda gerçekleştiriliyor. Mimar Oscar Niemeyer ve Hélio Uchôa liderliğindeki bir ekip tarafından tasarlanan pavyon, 30.000 m²'lik bir sergi alanını kapsıyor.