Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Gwangju Bienali 10

Okin Collective, Operation-For Something Black and Hot, 2012. Video.

“Burning Down the House” (Evi Yakmak) teması yanma ve dönüşüm sürecini, tarih boyunca tanıklık ettiğimiz tahrip etme ve yenilenme döngüsünü araştırıyor.

“Burning Down the House” (Evi Yakmak) teması yanma ve dönüşüm sürecini, tarih boyunca tanıklık ettiğimiz tahrip etme ve yenilenme döngüsünü araştırıyor. Bienalin 10. edisyonuna Türkiye’den Banu Cennetoğlu, Gülsün Karamustafa, Güneş Terkol ve Nil Yalter davet edildi. Bienalin artistik direktörlüğünü Tate Modern uluslararası sergiler ve Daskalopoulos küratörü Jessica Morgan üstleniyor. Fatoş Üstek ve Emiliano Valdes ise bienalin Yardımcı Küratörü olarak görev alıyor.

SAHA, 5 Eylül–9 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleşen Gwangju Bienali’ne davet edilen bağımsız küratör Fatoş Üstek’in yardımcı küratör pozisyonu için destek verdi.

Bugüne kadar Türkiye’den Gwangju Bienali’ne katılan sanatçılar şu şekilde: Selma Gürbüz (1995), Ayşe Erkmen (2000), Gülsün Karamustafa (2000), Bülent Şangar (2000), Hale Tenger (2000), Oda Projesi (2002), Halil Altındere (2002), Esra Ersen (2002), Bülent Şangar (2002), Ahmet Öktem (2004), Can Altay (2008) ve xurban_collective (Güven İncirlioğlu & Hakan Topal, 2012).

Gwangju Bienali Hakkında

Asya'nın ilk ve en prestijli çağdaş sanat bienali olarak kabul edilen Gwangju Bienali ilk kez 1995 yılında Güney Kore’nin Güney Jeolla eyaletinde, Gwangju şehrinde gerçekleşti. 1980’de Gwangju Demokratikleşme Hareketi’nin önderliğinde gerçekleşen ve daha sonra diktatörlük rejimi tarafından bastırılan sivil ayaklanmanın ruhunu yaşatmak üzere kurulan Gwangju Bienali çağdaş sanata dair küresel bir perspektif sunuyor. Günümüze kadar Kerry Brougher, Sukwon Chang, Okwui Enwezor, Charles Esche, Hou Hanru, Honghee Kim, Yongwoo Lee, Youngchul Lee, Kwangsoo Oh, Wankyoung Sung, Harald Szeemann,  Nancy Adajania, Wassan Al-Khudhairi, MamiKataoka, Sunjung Kim, Carol Yinghua Lu ve Alia Swastika’nın küratörlüğünü üstlendiği Gwangju Bienali, uluslarası biennaller arasında hızla önemli bir yer kazanıyor.

Bienalin önceki edisyonlarının başlıkları şu şekildeydi: Beyond the Borders (1995), Unmapping the Earth (1997), Man and Space (2000), P_A_U_S_E (2002), A Grain of Dust A Drop of Water (2004), Fever Variations (2006), Annual Report : A year in Exhibitions(2008), 10000 Lives (2010) ve Roundtable (2012).

Fatoş Üstek Hakkında

Fatoş Üstek, çalışmalarını Londra’da sürdürüyor. AICA Türkiye üyesi olan Üstek, İsveç’teki Linkopings Üniversitesi’nin Vision Forum bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak çalışıyor; çeşitli dergilere, sergi kataloglarına ve yayınlara düzenli olarak yazıyor. OuUnPo’nun çekirdek ekibinde yer alan Üstek, Per Huttner’le birlikte La Durée’yi ve Vision Forum çatısı altında Anna Gritz’le birlikte I N F R A’yi yönetiyor. Üstek, Beklenmedik Karşılaşmalar: Mimarlıkla İlişki Bağlamında 2000’li Yılların Çağdaş Sanat Çalışmaları başlıklı kitabın editörlüğünü yürüttü; Book of Confusions’ın yazarı olan Üstek, Veronika Hauer’le birlikte Nowiswere güncel sanat dergisini kurdu ve editörlüğünü üstlendi (2008–2012).