Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ha Za Vu Zu

The Spirit of Utopia

SAHA Derneği, Doğu Londra’da bulunan Whitechapel Gallery’de 4 Temmuz – 12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen “The Spirit of Utopia” sergisine katılan Ha Za Vu Zu’nun performans üretimine destek verdi.

Uluslararası on sanatçı ve kolektifi (Theaster Gates, Pedro Reyes, Wayward Plants, Claire Pentecost, Time/Bank, Superflex, Yto Barrada, Peter Liversidge, Ha Za Vu Zu ve Ostengruppe) ekonomi, çevre ve toplumun kendisine ilişkin alternatif gelecekler üzerine “...olursa ne olur?” sorusunu sorarak kafa yordular. Canlı çömlek atölyesinden, yemyeşil seraya dikkat çekici enstelasyon ve etkinlik serileriyle sosyal dönüşüm için oyunlu, provokatif ve yaratıcı modeller arasında ilişki kuruluyor.
 
Bu serginin küratörlüğünü, Iwona Blazwick OBE, Daniel F. Herrmann, Kirsty Ogg, Sofia Victorino ve Nayia Yiakoumaki yaptı.

http://www.whitechapelgallery.org/exhibitions/the-spirit-of-utopia

Ha Za Vu Zu, The Spirit of Utopia sergisi için yaptıkları performans anlatıyor: https://vimeo.com/70736862 

Ha Za Vu ZU Performans: https://vimeo.com/70195434

Ha Za Vu Zu: Crying | 6 Temmuz, 15:00 – 16:00


Ha Za Vu Zu, Ağlama Takımı, 2009-2012.
En son ne zaman başka insanlarla birlikte ağladınız? Gözyaşları bizi biraraya getirebilir mi? Ha Za Vu Zu sizi bu kuru evreni ıslatmaya davet ediyor. Hiç için ağla! Gülmek için ağla!

Basit ve pratik bir çalışma modeliyle hâller tasarlamayı amaçlayan Ha Za Vu Zu, 2005’ten bu yana müzik, video, performans ve tasarım gibi farklı disiplinlerde çalışmalarını sürdürüyor. Ha Za Vu Zu’nun önceki solo sergileri arasında Masa Projesi (2009); Gymnastic: collective and rhythmic, Karaköy (2008); Lokaal101, Antwerp (2008) ve We Are Getting Vocalized İstanbul, Galerist (2007) bulunuyor. Ha Za Vu Zu ayrıca aralarında What a Loop, Münchner Kammerspiele, Almanya (2010); Fikirler Suça Dönüşünce, Depo, İstanbul (2010); 10. Uluslararası Baltık Sanat Trienali, Vilnius (2009); Different Similarity / End Game, 10. Lyon Bienali (2009); Gallery Loop, Seul (2009); Kaserne Basel (2008); Mercy, Liverpool (2008); Rotterdamse Schouwburg, Rotterdam (2008); Bovisa Trienali, Milano (2008) ve 10. Uluslararası İstanbul Bienali’nin yer aldığı farklı mekân ve etkinliklerde performanslar gerçekleştirmiş, grup sergilerine katılmıştır.

http://hazavuzu.blogspot.com/

Whitechapel Gallery Hakkında

Whitechapel Gallery, 1901 yılında Londra’da süreli sergiler yapmak üzere kurulan ilk galerilerden biridir. Özellikle sosyal yardım projelerine ve eğitime odaklanan ve Whitechapel semtinde yaşayan nüfusa yönelik çalışan bir kurumdur. Güncel sanatçıların eserlerinin yanı sıra retrospektif sergiler de organize etmektedirler.

En önemli sergileri arasında; 1938 yılında düzenlenen Pablo Picasso’nun İspanya İç Savaşı’nı protesto ettiği “Guernica”sı ve 1956 tarihinde yapılan savaş sonrası Britanya sanatına odaklanan “This is Tomorrow” sergisi yer almaktadır.