Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Halil Altındere, "Neverland"

Neverland

SAHA, 11 Mayıs-24 Kasım 2019'da Ralph Rugoff küratörlüğünde, “May You Live in Interesting Times” başlığıyla düzenlenen Venedik Bienali 58. Uluslararası Sergi’ye davet edilen Halil Altındere’nin “Neverland” isimli projesine destek veriyor.

“Neverland” Pavyonu, bienalin 100 yılı aşan tarihindeki ulus temsili meselesini tartışmaya açmayı hedefliyor. Sanatçı, Giardini ve Arsenale’deki ülke pavyonlarının arasına, bienalin kurulduğu yıllarda inşa edilen diğer ülke pavyonlarını anıştıran, neredeyse aynı dönemde yapılmış gibi görünen 7x10 metre boyutlarında bir bina/pavyon fasadı ekliyor.  Etkileyici Palladian stilindeki “Neverland” uzaktan gerçek bir pavyon gibi görünürken binaya yaklaşıldığında, sadece bir cepheden ibaret olduğu görülüyor. Neverland, hiç kimseyi temsil etmeyen / veya temsil edilmeyenleri temsil edecek olan, temsil etme ve edilmenin kendisini tartışmaya açmayı hedefleyen bir yapı. Sanatçı, ulusal temsil fikriyle gelişen Venedik Bienali’ne, tüm temsil edilmeyenler, marjinaller, istenmeyenler, yersiz-yurtsuzlar, göçmenler, azınlıklar ve mülteciler adına bir katkı ve düşünme alanı sağlamayı hedefliyor.

Sanatçının daha önce Berlin, New York, Londra ve Sharjah’daki solo sergilerinde gösterilen "Space Refugee" serisinden özel bir seçki de bienal için eklenen yeni eserler ile birlikte Giardini’deki ana sergi mekânında yer alıyor. Sanatçı ayrıca, bienal küratörü Rugoff tarafından bienalin alternatif posterini tasarlaması için dünyadan davet edilen 6 sanatçı arasında yer alıyor.

Halil Altındere Hakkında

Halil Altındere (1971, Mardin), erken dönem çalışmalarında ulus-devleti, iktidarı simgeleyen kimlik kartı, banknot, pul gibi günlük yaşamdan sıradan nesnelerin anlamlarını küçük müdahalelerle ters yüz ederken, 2000 sonrası üretimlerinde daha çok altkültürler, gündelik yaşam içindeki sıradışı ancak olağan görünen durumları mesele etti. Politik ve ironik bir yaklaşımla ürettiği çalışmaları, 1997 Uluslararası İstanbul Bienali'yle başlayıp 2007’de documenta’ya kadar birçok önemli sergide yer aldı. São Paulo Bienali (1998), Manifesta 4, Gwangju ve Setinye Bienalleri (2002) sanatçının yer aldığı sergilerden birkaçı. Sanatçı, Almanya, İngiltere, Fransa, Güney Kore, ABD, Brezilya, Yeni Zelanda, İsrail, Hollanda, Danimarka, Montenegro, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Avusturya’da pek çok uluslararası sergide yer aldı. 1999’dan bu yana art-ist güncel sanat dergisinin yayıncılığını sürdürmekte olan Altındere, 2002 yılından beri küratöryel çalışmalar da yapmaktadır.