Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Hasan Özgür Top

The Atelier

Türkiye’de çekilen ve ilk defa Lima’da gösterilen “The Atelier” (2018), ulusçuluğun süreçlerini ve etkilerini, kapitalizmle olan karmaşık ilişkisini kıtalar ve zamanlar ötesi bir şekilde inceler.

“The Atelier”, izleyiciyi İstanbul’daki bir bayrak imalat mekânına götürüyor. İş verenleriyle aynı yerde gösterilen çalışanlar izleyiciye tanıştırılıyor. Mütevazı bir imalat mekânındaki teknik süreci gösteren tur, zamanla basit bir kumaş parçasını kutsal bir sembole dönüştürme pratiğini dillendiriyor. Hasan Özgür Top, bu küçük, bağımsız şirketin dış piyasayla olan ilişkilerini deşifre ederek popüler görüşün nabzını tutuyor.

SAHA, Hasan Özgür Top’un Protocinema tarafından 25 Ocak–24 Şubat 2018 tarihleri arasında Peru’da Proyecto AMIL’de düzenlenen kişisel sergisine eser üretim desteği verdi. 

Hasan Özgür Top Hakkında

Hasan Özgür Top (1987, Ankara) yüksek lisans ve lisans eğitimlerini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde tamamladı. Sanatçının katıldığı karma sergiler arasında: The Multiplier Effect, Mixer, İstanbul, 2017; Replaced, Rampa, İstanbul; If you can’t go through the door, go through the window, Alt Sanat Mekânı, İstanbul ve 1Sergi, Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Istanbul; The Ways We Stand By, Protocinema Genç Küratör Serisi’nde, Proto-5533, İstanbul; YFD VI, Zilberman Galeri, İstanbul; Sınırlar Yörüngeler, Siemens Sanat, Depo, İstanbul ve Connecting the Dots: Workshops, Artist Diaries, Pera Müzesi, İstanbul, 2014; Prescription, Karşı, İstanbul, 2012; Even My Mum Can Make a Book, Manzara Perspectives, İstanbul, 2011; Two Shadows of ‘The Public’: Screen and Space, Lothringer13, Münih, daha sonra Depo, İstanbul’da gösterildi. Top’un videoları,That’s How We Do It’te, B15 Occupato, Roma, ve Counter Manipulation, NO-TAV Camp, Torino’da gösterilmiştir. Sanatçı, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

Protocinema ve Proyecto AMIL Hakkında

Protocinema, İstanbul ve New York merkezli, misyon odaklı bir sanat kuruluşudur ve dünyanın çeşitli yerlerinde mekana duyarlı sergiler gerçekleştirir. Gezici sergiler düzenleyen kuruluş sabit bir mekana bağlı değildir. Ortak çalışmalar, müdahaleler ve sergilerin her biri, içeriğe duyarlı ve  sanatçıya özel mekanlarda sunulur. Protocinema sanatçıları henüz işlerinin yaygın olarak sergilenmediği şehirlerde sunar. Protocinema 2011 yılında Mari Spirito tarafından kuruldu. 

Lima’da bulunan ticari olmayan bir güncel sanat platformu olan Proyecto AMIL, Juan Carlos Verme ve Joel Yoss tarafından kuruldu. Lokal ve uluslararası öncü projeleri desteklemekle birlikte izleyicilerin eleştirel içerikle karşılaşabilecekleri bir mekân görevi görür. Tartışma, atölye, gösterim, performans ve yayın gibi etkinlikler içeren deneysel ve işbirlikçi bir kamusal programa sahip olan Proyecto AMIL, Peru ve İsviçre’de iki farklı misafir sanatçı programı da yürütmektedir.