Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Hera Büyüktaşçıyan

Scenario II, The Optometry Room

SAHA, Corridor Project Space’de 30 Haziran–22 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Scenario II, The Optometry Room” sergisine, Hera Büyüktaşçıyan’ın yeni eser üretimi için destek verdi.

Hera Büyüktaşçıyan “Every tide has its ebb” adlı mekâna özgü müdahalesinde, şehrin gelgitsel doğasının yanı sıra, suyun nasıl hem fiziksel hem de sanal seviyelerde ikilemler yarattığını inceliyor. Tavandan akan beyaz tuğlalar, zamanın gelgitsel hareketi gibi mekânı gözler önüne seriyor ve sıvılaştırılmış bir anının kendini katmanlar arasından açığa çıkarmasına olanak sağlıyor. Mekândaki bu devamlı hareketlilik, somut olanı akıcı bir dile dönüştürerek, bir dalganın içinde var olmaya devam eden zamanın ve tarihin kentsel, sosyal, kişisel ve politik gizli bakış açılarını yeniden yüzeye çıkarıyor. “Every tide has its ebb”, günlük hayatın unutulmuş öğelerinin somut bir hatırlatıcısı haline geliyor ve suyun sonsuz sanallığı vasıtasıyla coğrafya, politika, şehircilik ve insan doğasının ikililiğini ve mantığını sorguluyor. Bu çerçevede ismini Flemenk atasözünden alan “Every tide has its ebb”, gerçeklik ve sanallık arasındaki gelgitsel harekete, varoluşun ve dayanıklılığın dinamiklerini tanımlayan, görülebilen ve görülemeyen politikaya atıfta bulunuyor. Kaybolan her şey kendini yeniden su yüzeyine çıkarır.

Türkiye’den ve Hollanda’dan sanatçıların bir yazarla işbirliği yaptığı üçlü bir sergi serisi olan “A Particular Scenario”, çağdaş sanat pratiği olarak hikaye anlatımına odaklanıyor. Sergilerden her biri sırasıyla toprak, su ve rüzgar olmak üzere farklı temalara değiniyor. Proje, Amsterdam ve İstanbul arasında kişisel, estetik ve politik bir bağ kurmayı amaçlıyor.

Christine Bax bu üç sergiyi içiçe geçirerek, birbirine bağlayacak bir metin yazıyor. Bu metin, sadece sanatçıların değil aynı zamanda ziyaretçilerin de düşünülenden çok daha birbirleriyle bağlantılı olduğunu ortaya çıkarıyor. Serginin araştırma malzemeleri ve resimleriyle birlikte, serginin bitiş tarihi olan Eylül ayından sonra yayınlanacak olan metin, “A Particular Scenario” kitabında Türkçe ve İngilizce olarak yer alacak.

Hera Büyüktaşçıyan Hakkında

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2006’da mezun olan Hera Büyüktaşçıyan (1984, İstanbul), işlerinde kimlik, hafıza, zaman ve mekân ile hayali bir bağ kurmak amacıyla öteki olma durumunu yokluk ve görünmezlik kavramlarıyla biraraya getirerek vurgular. Yerel mitlerden, tarihi ve ikonografik unsurlardan yararlanarak, öteki için yeni bir anlatı olanağı oluşturur. Sanatçı, Delfina Foundation, Londra (2014); Villa Waldberta, Münih (2012–13); AIRDrop, Stockholm (2012); PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, İstanbul (2012); Ye­revan Arts and Cultural Studies Laboratory ACSL, Erivan (2011) misafir sanatçı programlarında yer almıştır. Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

DE KIJKDOOS ve Corridor Project Space Hakkında

DE KIJKDOOS Public Space, 2010 yılından beri işbirlikçi kültürel üretimler ve her türlü sanatsal araştırmaya hizmet eden bir kültür kabinesi olmuştur. Mekân, yaratıcı, absürd ve zekice kurgulanmış fikirleri geniş bir kitleye ulaştırmıştır. DE KIJKDOOS, 5 yıllık tecrübenin ardından faaliyetlerini Wilhelmina Pakhuis bünyesinde genişleterek, kültürel anlatıların, tarih ve toplumsal hafızanın Türkiye ve Hollanda’dan çağdaş sanatı arasındaki diyaloğun izleyici ile paylaşıldığı yeni bir alan yaratma şansı elde etmiştir.