Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Hera Büyüktaşçıyan, "From There We Came Out and Saw the Stars"

From There We Came Out and Saw the Stars

SAHA, 1 Aralık 2018—26 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Napoli’de düzenlenen Underneath the Arches projesinin ikinci edisyonunda, Borgo Vergini-Sanita’da yer alan Roma kemeri kalıntısıyla diyalog halinde mekâna özgü bir iş üretmek üzere davet edilen Hera Büyüktaşçıyan’a destek veriyor.

From There We Came Out and Saw the Stars,
suyla coğrafi ve tarihsel ilişki içinde olan Napoli’nin görünür ve görünmez katmanlarını, sadece su mimarisi ve yeraltı suları ile değil, farklı zamanları birleştiren akışkan yapısını ele alarak inceler. Kaybolan ve bulunanı bir araya getirerek yeni bir organizma yaratır; antik kalıntılar ve su kemerleriyle çevrili Sanità bölgesindeki farklı yerlerde görülen çinileri takip eder. Büyüktaşçıyan, mekâna özgü müdahalesi ile bilinmeyen, unutulmuş bir kaynağın taşıp suyla kapladığı bir alan yaratır. Yüzey ve altındaki katman arasında keskin bir ayrım oluşturarak izleyiciyi gerçek olmayan bir su yolunu incelemeye davet ederken yapay bir gökyüzü altında dolaşmaya ve etrafına bakmaya teşvik eder.

Hera Büyüktaşçıyan Hakkında

Sanatçı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2006’da mezun oldu. İşlerinde kimlik, hafıza, zaman ve mekân ile hayali bir bağ kurmak amacıyla öteki olma durumunu bulunmama ve görünmezlik kavramlarıyla bir araya getirerek vurgular. Yerel mitlerden, tarihi ve ikonografik unsurlardan yararlanarak, öteki için yeni bir anlatı olanağı oluşturur. Katıldığı sergilerden bazıları: Dhaka Art Summit, Dhaka, Bengaldeş (2018); FIAC, Hors les Murs, Jardin des Tuileries, Paris, Fransa (2017); Write Injuries on Sand and Kindness in Marble, Green Art Gallery, Dubai, BAE (2017); Freundschaftsspiel Istanbul: Freiburg, Musum fur Neue Kunst, Almanya (2016); A Particular Scenario, Scenario II, The Optometry Room, Corridor Project Space, Amsterdam, Hollanda (2016); Once There was a Country, Heidelberger Kunstverein, Almanya (2015); Istanbul: Passion, Joy, Fury, MAXXI, Roma, Italya (2015); Tuzlu Su, 14. İstanbul Bienali, Türkiye (2015); Armenity, Ermenistan Pavyonu, 56. Venedik Bienali, Italya (2015).

Underneath the Arches Hakkında

Underneath the Arches, Napoli’nin Borgo Vergini-Sanità bölgesinde bulunan, Roma dönemine ait kemer kalıntılarının yer aldığı arkeolojik alanda düzenlenen bir güncel sanat etkinliği. Chiara Pirozzi ve Alessandra Troncone’un artistik direktörlüğünde ve Associazione VerginiSanità işbirliğiyle düzenlenen Underneath the Arches, yerel maddi ve tinsel kültür ile uluslararası sanatçılar arasında bir ilişki kurarak arkeoloji ve güncel sanat arasında bir diyalog oluşturmayı hedefler. Her yıl düzenlenmesi planlanan projenin konuları; su ve akışı, tarihsel katmanların varlığı ve çok yönlü anlatılar; mekânı karakterize eden şekiller ve materyaller, bölgenin mahalle ile olan ilişkisidir.