Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Hoger Instituut voor Schone Kunsten (HISK)

Portrait of the Artist. Works and References - HISK Laureates 2013 Sergisi

SAHA, Gent’de bulunan Hoger Instituut voor Schone Kunsten (HISK)’de gerçekleşen Portrait of the Artist. Works and References (16 Kasım – 8 Aralık 2013) sergisine katılan Suat Öğüt’ün yeni iş üretimine destek verdi.    

Küratör: Katerina Gregos

Sanatçılar: Federico Acal, Sara Bjarland, Andris Eglitis, Hamza Halloubi, Erika Hock, Katrin Kamrau, Suat Ögüt, Meggy Rustamova, Jeroen Uyttendaele, Ben Van den Berghe, Patrick Wokmeni. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Proje Hakkında

İlk Türk Göçmen ya da Devrimin İsimsiz Kahramanları (İTG YA DA DİK) başlangıç noktası olarak 1960’larda Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İsveç, İsviçre, Hollanda, İngiltere ve Türkiye arasında bugün misafir işçi olarak adlandırdığımız konu üzerine gerçekleştirilen pazarlıkları alır.

Göçmen misafir işçiler çok çeşitli etnik kökenlere sahip olmalarına rağmen hepsi topluca ‘Türk Göçmen’ sıfatı ile anılmaktadır. Dahası, İTG YA DA DİK’e katılanların anlattıklarına göre, bu göçmen misafir işçilerin bir kısmı sadece zor kazanılacak ama çok ihtiyaç duyulan paraya ulaşma ihtimali peşinden değil, bir yandan da politik baskılar sebebiyle göç etmişlerdi. Türkiye’yi politik görüşleri o zamanın Türkiye’si ile barışık olmadığı için terk ettiler. Fakat umutlarını yitirerek kaçmadılar; politik mültecilerin bir kısmı politikada aktif olarak yer almaya devam ederken, diğerleri de ideallerine şekil vermenin farklı yollarını aradılar.

İTG YA DA DİK, Türkiye’den politik idealleri sebebiyle göç etmiş, kendilerini yeniden tarif etme yolunda yeni düşünce şekilleri keşfetmiş ve bu mücadeleleri sebebiyle de Devrimin İsimsiz Kahramanları olarak anılmayı hak etmiş tüm ‘Türk Göçmenlere’ ithafen yapılmış bir canlı anıt olacaktır. İTG YA DA DİK bir hikayeyi beş bölüm üzerinden ortaya çıkarır.

Bölüm I’de ve projenin merkezinde bu temsili İsimsiz Kahramanlar’ın her birinin bronz büstleri bulunmaktadır. Takip eden bölümler çeşitli şekillerde ve farklı ortamlar kullanarak İsimsiz Kahramanlar’ın tarihlerini ve parçası oldukları Devrimi anlatacaktır.

Suat Öğüt (1986, Diyarbakır), Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim ve Heykel Bölümü’nden 2007 yılında mezun oldu. 2010’da Münih’te bulunan Willa Waldberta misafir sanatçı programında üç ay süreyle ağırlandı. 2013’te Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü’nün kazananlarından biri olan Suat Öğüt, 2014’ten bu yana Amsterdam’daki kurucusu olduğu Corridor Project Space’in proje koordinatörlerinden biri olarak görev alıyor. Aynı zamanda B.I.T Kolektif’in üyelerinden olan sanatçı, şu anda Amsterdam ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Hoger Instituut voor Schone Kunsten (HISK) Hakkında

Belçika ve dışından 24 genç sanatçıya iki sene boyunca stüdyo imkanı sağlayan HISK, görsel ve işitsel sanatlarda post-akademik kurslar sunuyor. Enstitünün odaklandığı nokta kişisel pratiklerde yatıyor. Bu program kapsamında stüdyo çalışmaları, ziyaretçi eğitmen konuşmaları, atölyele çalışmaları, okuma grupları, alan çalışmaları ve halka açık sunumlar organize ediliyor. 1997 yılından bu yana ödül kazanmış 196 kişi enstitüden mezun oldu ve büyük çoğunluğu uluslararası alanda profesyonel olarak kariyerlerini sürdürüyorlar.