Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Home Works 7

Ashkal Alwan, Beyrut’ta 2-3 senede bir yapılan, kültürel örf ve adetler üzerine çokdisiplinli bir forum olan Homeworks 7’yi organize ediyor. Sergiler, konuşmalar, gösterimler, yayınlar ve performanslar içeren forumun küratörlüğünü Frie Leysen, Bassam El Baroni ve Christine Tohme üstlendi. Projeler ve sipariş üzerine gerçekleştirilen projeler –  Marwan Rechmaoui, Ghassan Zard, Dictaphone Group and Natascha Sadr Haghighian– 24 Kasım 2015 tarihine kadar gösterilecek. Sergiler – What Hope Looks Like After Hope (On Constructive Alienation) ve On Water, Rosemary and Mercury –10 Aralık 2015 tarihine kadar sergilenmeye devam edecek.

SAHA, Ashkal Alwan tarafından 11–24 Kasım 2015 tarihlerinde 7.si yapılan “Home Works” kapsamında düzenlenen sergi, konuşma ve film gösterimine davet edilen İnci Eviner, Suna Kafadar, Aykan Safoğlu ve Ali Taptık’ın üretimlerine prodüksiyon desteği verdi. 

Sergi | Beirut Art Center
On Water, Rosemary and Mercury
Küratör: Christine Tohme

Lawrence Abu Hamdan “A Convention of Tiny Movements”,  Abbas Akhavan “Variations on a Garden”,  Ahmed Badry “The Provisionary That Lasts (series)”,  İnci Eviner “Parlamento”, Omar Fakhoury “Le Socle du Monde”,  Saba Innab “Al Rahhalah (The Traveler)”, Khalil Rabah “Scale Model Area C, Beit Skariya, # 654, # 653”,  Stéphanie Saadé “A Map of Good Memories”, Tamara Al Samerraei “Let Me Stay a Little Longer”, Ali Taptık “Giyinmek ve Giydirmek üzerine: Osmanbey'e Bakmak”.

Perşembe 19/11, 18.00-19.00 | Ashkal Alwan
Two Rivers in One Bed: Co-resistance in the Machinery of Night
Suna Kafadar

Günümüzde ‘’benlik’’ ve ‘’yönetim’’ kavramlarının hangi yeni formlarını hayal edebiliyoruz? Her geçen gün artan global baskılar karşısında, sular, tohumlar ve topraklar veya hayal gücümüz ve anlamlı kıldığımız şeyler gibi kaynaklarımız asıl savaşın kendisi. Bugün lokal mücadelelerine, geleneklerine ve hikayelerine kendini adamış, her biri kendine özgü ama temelinde içiçe geçmiş topluluklara destek olmak çok daha önemli. Toplu direnişin sürekli olarak yeniden tasavvur edildiği ve farkına varıldığı ortamlarda olabileceğimiz tek yer şu anki mekân ve şimdiki zamandır. Fakat bizi ortak paydada buluşturan ayrıcalıklar, çıkarlar ve ataerkil durumun dışına nasıl inşa edebiliriz? Lokal mücadelenin durumlarını şiirden örneklerle ören Two Rivers in One Bed: Co-resistance in the Machinery of Night, tercüme edilemez olanı ifade etmeye çalışma ve yeni politik uzantılar yaratma ihtimalini metinlerarasını okuyarak yeniden anlamlandırmaya çalışacak.

Çarşamba 18/11, 17.00-18.30 | Beirut Art Center
Kırık Beyaz Laleler
Aykan Safoğlu
Türkçe; İngilizce altyazılı, 24’, 2013

Kırık Beyaz Laleler tamamiyle arşivsel görüntüler ve nesnelerden oluşan bir film. Film boyunca Safoğlu 1960 ve 1970’lerde İstanbul’da yaşamış olan Amerikalı yazar James Baldwin ile hayali bir sohbetin içerisindedir. Safoğlu’nun kişisel yolculuğu eşcinsel bir siyahi olan Baldwin’in hikayesini çağrıştırmakla birlikte, film yapımcısına ırkçılığın ve toleransın politik boyutlarını araştırması için bir kapı açar ve o yılların Türk ve Amerikalı popüler ikonlarını da ara ara konuşmaya dahil eder.

Ashkal Alwan Hakkında

Lübnan Plastik Sanatlar Derneği Ashkal Alwan, Beyrut merkezli kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. 18 yılı aşkın süredir kurum, disiplinler ve medya üzerinden yaratıcı ve entellektüel  çabanın üretimi, kolaylaştırılması ve dolaşımına kendini adamıştır. Ashkal Alwan’ın programları kapsamında; Lübnan ve yurtdışında farklı küratörlerin projelerinden oluşan ve kültürel pratikler üzerine düzenlenen  Home Works Forum, sanatçı kitapları ve basılı işlerin yayımlanması, misafir sanatçı programları ve  video prodüksiyonu, gösterim programlarını içeren Video Works düzenlenmektedir. Ashkal Alwan, Beyrut’ta sanat eğitimi ve üretimi için kullandığı 2000m²’lik mekânı Home Workspace’i 2011 yılında kullanıma açtı.