Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Hussein Chalayan

18 Eylül 2017–18 Ocak 2018 tarihlerinde “Clouds⇄Forests” başlığıyla yedincisi düzenlenen Moskova Bienali, Yuko Hasegawa küratörlüğünde düzenleniyor. SAHA, Bienale davet edilen Hussein Chalayan’ın katılımına destek verdi.

Sanatçının “Inertia” adlı yerleştirmesi, üç heykelin birleşiminden oluşuyor. Hussein Chalayan bu projesinde, bir insanın geçici hareketini yakalamayı ve yeni bir elbise yaratmanın sofistike teknolojisini betimlemeyi deniyor. Chalayan çalışmalarının tamamında, Asya’dan Avrupa’ya miras getirilen kültürel sınırlar aracılığıyla izleyiciyi sembolik bir yolculuğa çıkarır. Koleksiyonları bazen çok geleneksel, bazen de aksine çok çağdaş ve hatta fütüristik olarak  tanımlanabilir. “Inertia” adlı eser, bir şeyin diğerine nasıl dönüştüğüne dair bir yorum sunuyor.  

Hussein Chalayan Hakkında

Sanatçı ve tasarımcı Hussein Chalayan (1970, Lefkoşa), farklı kültür ve tarih iklimlerinin sınır ötesi yorumcusu olarak kabul edilebilir. Bir moda tasarımcısı ve sanatçı olan Chalayan’ın video yerleştirmeleri, tasarımların kendilerini kendi zaman, mekân ve öykülerine bıraktığı ruhsal ve entelektüel ritüeller olarak tarif edilebilir.

Chalayan’ın seçme kişisel sergilerinden bazıları ise şöyle sıralanabilir: Arts Décoratifs, Paris (2011),  Istanbul Modern, Istanbul (2010), Contemporary Art Museum, Tokyo Japonya, (2010), Design Museum Londra (2009), The Groninger Museum, Hollanda (2005), Institute of Contemporary Arts, Londra (2003), V&A Museum Londra, 2001, 7. İstanbul Bienali, 2001, Tate Modern, (2001).