Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

İnci Eviner

İnci Eviner: Evden Kaçan Kızlar

SAHA, New York’ta bulunan The Drawing Center'da 29 Mayıs–28 Haziran 2015 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen İnci Eviner’in yeni eser üretimine destek verdi.

Sanatçı İnci Eviner, The Drawing Center için “Runaway Girls” adlı yeni bir iş üretti. Eviner, çalışmasında vücut ve hareketin tarihsel anlatıları ve kavramlarının yanı sıra Doğu ve Batı kesişiminde modern feminizmi, hipnotize edici, tekrara dayanan ve geçişli görüntüler ile keşfediyor. Eviner “Runaway Girls” adlı eseriyle Türkiye ve ötesindeki toplumların sınırlarında yaşayan, kendi çevrelerinden ayrılmaya zorlanmış ya da kaçmayı seçmiş kızların hayallerini, hikâyelerini ve korkularını keşfetmeyi amaçlıyor. İnşaat halinde olan bir depoda geçen film, yüzleri gizemli çizimlerle maskelenmiş cinsiyeti belirsiz figürlerin sürekli dönen bir kamera karşısındaki dansını, mücadelesini ve birbirlerini kovalamalarını gösteriyor. Çizim olgusu bu videoda Eviner’in pratiğinde yeni bir boyut kazanıyor. Sanatçı bu durumu ‘’Çizimler oyuncuların yerini alıyor ve hikâyeye dahil oluyor. Çizimler özgür olmayı talep ediyor. Kâğıttan kendilerini yırtarak çıkarmak istiyorlar.’’ şeklinde açıklıyor. 

İnci Eviner Hakkında

İnci Eviner, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir. Sanatçı, desen, fotoğraf ve video gibi farklı teknikleri kullanarak, mekân ve performans halindeki bedenlerin arasında bir gerilim oluşturur. Bu gerilim, bastırılmış olanı açığa çıkarmak ve kodları kırmak için sanatsal bir yaklaşım görevini görür. Mantığın sahnesinde tekinsizliği canlandıran video işleri, başta kadın olmak üzere, kültürel, tarihsel veya politik perspektifler üzerinden kimlik sorununu ele alır.

Aralarında 4. Asian Art Biennial, Taichung; 13. İstanbul Bienali; 4. Selanik Bienali; 7. Asya Pasifik Trianali, Queensland; Making Room: The Space Between Two and Three Dimension, MASSMoCA, Massachusetts; Art in the Auditorium, Whitechapel Gallery, Londra; Istanbul Traversée, Palais des Beaux-Arts, Lille ve Affinities: New Acquisitions, Deutche Bank Collection, Deutsche Guggenheim 1997-2007, Deutsche Guggenheim, Berlin’in de olduğu pek çok grup sergisinde yer almıştır. Sanatçının kişisel sergileri arasında Kırık Manifestolar, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Paris; Kızlar Avrupa’da, Galeri Nev, İstanbul ve İstanbul Modern; Yeni Vatandaş, MAC/VAL, Vitry-sur-Seine ve Hold, Mizuma Gallery, Tokyo sayılmaktadır.

The Drawing Center Hakkında

The Drawing Center, küratör Martha Beck (1938–2014) tarafından 1977 yılında kuruldu. Manhattan’ın SoHo bölgesinde bulunan The Drawing Center, güncel kültür ile sanatın geleceği ve yaratıcı düşünme ile ilişki kuran çizim odaklı ve dinamik bir müze. Kurum, toplumu ve işbirliğini teşvik eden bir sanatçı programı olan ‘Open Sessions’; ‘Drawing Papers’ adlı yayın serisi ve eğitim programları gibi çokdisiplinli ve kapsamlı etkinlikler düzenliyor.

Terry Winters, Glenn Ligon, Janine Antoni, William Kentridge, Kara Walker, Shahzia Sikander ve Julie Mehretu, The Drawing Center’da geniş bir izleyiciye ilk defa tanıtılan sanatçılar arasında yer alıyor.