Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

İnci Furni | ISCP

The International Studio & Curatorial Program

SAHA, New York’ta bulunan ISCP ile 2013 yılından beri sürdürdüğü işbirliği kapsamında, her sene Türkiye’den misafir sanatçı programına davet edilen bir sanatçının program ve yaşam masraflarını destekliyor. Bu yıl ISCP'nin 1 Ekim—31 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenen misafir sanatçı programına İnci Furni davet edildi. ISCP, farklı coğrafyalardan sanatçılara ve küratörlere yönelik misafir programı odaklı ve kâr amacı gütmeyen bir çağdaş sanat kurumu. Her zaman 30’un üstünde sanatçı ve küratörün bulunduğu program katılımcılara yer, zaman ve yeni proje geliştirme desteğinde bulunuyor. Profesyonel gelişime ve bağlantı kurulmasına yönelik ek aktiviteler düzenleyen ISCP, çağdaş sanat üretimini, sunumunu ve içerikselleştirilmesini uluslararası perspektifler aracılığıyla sağlayan önemli bir platform olarak işliyor. ISCP’nin halka açık programları, misafiri diyaloga teşvik ederken şehrin kültürel manzarasına dâhil ediyor.

İnci Furni Hakkında

İnci Furni (1976, Bursa) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Furni’nin sanatsal pratiği, gündelik hayattan ilham alarak kurguladığı desen serileri ve video imajlardan oluşur. Beden, cinsiyet, kimlik ve psikoloji arasındaki ilişkiyi konu edinen mekâna özel yerleştirmelerinde şiirsel bir dil kullanır. Deseni, imaj-anlam üzerine düşünmenin, gündelik dilin dışına çıkmanın en iyi yolu olarak tanımlayan Furni, desen yapmayı olasılıklara açık, süreci görünür kılan bir mecra olarak değerlendiriyor. Son dönem yaptığı video eskizlerini de aynı düşünce ile gerçekleştiriyor. Solo sergileri arasında Öktem &Aykut Galeri (İstanbul) 2016,  Polistar (İstanbul)2015, Rampa Galeri (İstanbul) 2013, Krinzinger Galeri (Viyana) 2013; grup sergileri arasında ise Krinzinger Projecte 2013, Istanbul Modern 2011, Arter (İstanbul) 2011, TBA Galeri (Viyana)2011, Tanas (Berlin) 2011, İstanbul Bienali 2009 sayılabilir.

ISCP Hakkında

1994 yılında bir stüdyo ile açılan ISCP, şu anda 60’tan fazla ülkeden 1800’ün üzerinde sanatçı ve küratör ağırlayan uluslararası alanda tanınan bir kurum. ISCP 2008 yılında Manhattan’dan East Williamsburg, Brooklyn’deki 1700 metrekarelik eski fabrika binasına taşındı. Bu yeni mekân ile kapasitesini genişleten ISCP bünyesinde 35 stüdyo, bir sergi galerisi ve proje alanı bulunuyor.