Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

İpek Duben

Onlar

SAHA, Brighton Festival kapsamında Fabrica’ya davet edilen sanatçı İpek Duben’in projesi için destek verdi.

İpek Duben'in, Türkiye'de “öteki”lere bakış ve “öteki”nin ötekiler algısı üzerine çok kanallı video enstalasyonu “Onlar”, farklı etnik kökenleri, dilleri, inançları ve cinsel yönelimleri olan 24 kişinin anlatılarını biraraya getirir. Kürtler, Aleviler, Zazalar, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Romanlar, LGBT bireyler ve başörtülü kadınlar ile aile içi şiddete maruz kalan kadınların da aralarında olduğu bu kişiler, hikâyelerini sergi mekânında izleyiciye ve aynı zamanda birbirlerine aktarır. Travma, ön yargı ve tutumlarını sanki bir yuvarlak masa toplantısındaymış gibi paylaşırken bakış açıları bir bütün meydana getirir.

2015 yılında SALT Galata’da gösterilen enstalasyon, her birinde üçer video projeksiyonunun bulunduğu iki ayrı alan ile bunlardan bağımsız konumlanmış bir dizi projeksiyondan oluşur. Söz konusu alanlarda anlatıları paylaşılan karakterler, ırkçılık, din ve inanç temelinde ayrımcılık, homofobi, cinsiyet eşitsizliği ve aile içi şiddetle ilişkili meselelere dair izleyici karşısında sohbet eder gibidir. Bu şekilde “Onlar”, birbirleriyle iletişim kurma imkânı çok az olan ya da böyle bir imkânı hiç bulamayacak kişiler arasında bir diyalog ortamı oluşturmaya çalışır. Diğer projeksiyonlarda ise, her bir karakterin kendi hikâyesini anlattığı kesintisiz monologlar sunulur. Arka planda Kürtçe, Ladino, Ermenice, Yunanca ve Türkçe gibi çeşitli dillerdeki konuşmalar birbirine karışarak çok seslilik yaratır.

İpek Duben Hakkında

İpek Duben'in (1941, İstanbul) çalışmaları resim, heykel, yerleştirme ve video sanatlarını kapsar. Sanat yanında siyaset bilimi ve sosyoloji alanlarında aldığı eğitimin etkileri kimlik, cinsiyet, göç, kültürel önyargılar gibi konulara getirdiği eleştirel perspektifle işlerine yansır. 90’ların başına kadar yalnız resim ve desen yapan Duben, 1991'den sonra farklı malzemeler kullanarak sanatçı kitapları, multimedya yerleştirmeler, üç boyutlu işler ve video filmleri yapmaktadır. Sürekli sergileri ile sanat çalışmalarını sürdüren sanatçının sanat ve eleştiri üzerine yayınları bulunmaktadır. Sanatçı işleriyle, İstanbul Modern, The National Museum of Women the Arts (Washington), ZKM (Karlsruhe), Munson-Williams-Proctor Art Museum (Utica, New York), Akademie der Künste (Berlin), King St. Stephen Museum (Macaristan), Museum voor Volkenkunde’de (Rotterdam) gibi kurumlarda düzenlenen sergilerde yer aldı. Duben, 13. İstanbul Bienali (2013), Birinci (2004) ve Dördüncü (2010) İskenderiye Kütüphanesi Uluslararası Sanatçı Kitapları Bienali ve Besinci Sharjah Uluslararası Sanat Bienali’ne (2001) katıldı. Duben’in, İstanbul Modern, British Museum, Wien Museum, İskenderiye Kütüphanesi, Museum voor Volkenkunde Rotterdam, Center For Book Arts New York gibi kurumların koleksiyonlarında, ABD, Türkiye, Japonya, Fransa ve İngiltere’deki özel koleksiyonlarda yapıtları bulunur.

Brighton Festival ve Fabrica Hakkında

İngiltere'nin en geniş kapsamlı ve en oturmuş sanat festivali olan Brighton Festival, müzik, tiyatro, dans, sirk, sanat, film, edebiyat, tartışma, açık hava ve aile etkinlikleriyle her sene farklı küratörler tarafından, Mayıs aylarında üç haftalığına düzenleniyor. 1967'deki açılış programı, Laurence Olivier ve Yehudi Menuhin'in performanslarının eşlik ettiği İngiltere’deki ilk şiir sergisiyle, öncü ruhu ve deneysel itibarı ile ünlendi. Brighton Festivali 2009'dan bu yana, sanatsal programa uyum sağlayan ilham verici ve uluslararası düzeyde önemli Konuk Direktörler tarafından düzenleniyor: Anish Kapoor (2009), Brian Eno (2010), Aung San Suu Kyi (2011), Vanessa Redgrave (2012), Michael Rosen (2013), Hofesh Shechter (2014), Ali Smith (2015) ve Laurie Anderson 2016). Brighton Festivali’nin 2017 Konuk Direktörü ise sanatçı, şair, oyun yazarı ve romancı Kate Tempest'tir.

Fabrica, Brighton’ın tarihi bölgesinde yeralan bir çağdaş bir sanat galerisidir. Eskiden Holy Trinity Kilisesi olan mekân, buranın tarihine ve binaya özgü sergiler sipariş ederek çeşitli programlar sunar. İzleyicinin dünyaya nasıl baktığını sorgulayarak onları teşvik etmek için yaratıcı ve sosyal faaliyetler oluşturur.