Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

İsimsiz (12. İstanbul Bienali)

17 Eylül–13 Kasım 2011 tarihleri arasında düzenlenen 12. İstanbul Bienali’ni yaklaşık 110.000 kişi ziyaret etti.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 12. İstanbul Bienali, 17 Eylül–13 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bienalin küratörlüğünü üstlenen Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann, 12. İstanbul Bienali’nin başlığını, Küba asıllı Amerikalı sanatçı Felix Gonzalez-Torres’in yapıtlarından esinlenerek belirlediler. “İsimsiz (12. İstanbul Bienali), 2011” başlığı altındaki bienalde, beş karma sergi ve 50’den fazla kişisel sunum kapsamında 500’ü aşkın yapıt yer aldı. İsimsiz (Soyutlama), "İsimsiz" (Ross), "İsimsiz" (Pasaport), İsimsiz (Tarih) ve "İsimsiz" (Ateşli Silahla Ölüm) temaları altında düzenlenen beş karma serginin ve kişisel sunumların bulunduğu bienalin Antrepo 3 ve 5’teki mekânları, günümüzün önemli mimarlarından Ryue Nishizawa’nın mimarlık ofisi tarafından tasarlandı. Türkiye’nin en büyük güncel sanat etkinliği olarak İstanbul’u uluslararası sanat gündeminin merkezine oturtan 12. İstanbul Bienali’ni yaklaşık 110.000 kişi ziyaret etti. SAHA, 12. İstanbul Bienali’ne, Türkiye’den davet edilen sanatçıların proje bütçelerini karşılayarak destek verdi.

Küratörler Hakkında

12. İstanbul Bienali’nin küratörleri Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann

12. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann yürüttü.

İstanbul Bienali Danışma Kurulu tarafından 12. İstanbul Bienali'nin küratörlüğüne davet edilen Adriano Pedrosa, Programa Independente de Escola Sao Paulo'nun (PIESP), Jens Hoffmann ise CCA Wattis Institute for Contemporary Arts'ın direktörlüğünü yürütüyor. Adriano Pedrosa
1965 yılında Rio de Janeiro'da doğan sanatçı, küratör, editör ve yazar Adriano Pedrosa, 24. Sao Paulo Bienali yardımcı küratörlüğünü ve yayınlar editörlüğünü (1998), Ivo Mesquita ile birlikte Madrid'deki Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia'da düzenlenen F[r]icciones sergisinin küratörlüğünü (2000), 27. Sao Paolo Bienali eşküratörlüğünü ve eşeditörlüğünü (2006), Museu de Arte da Pampulha’nın (2001–2003) küratörlüğünü, Tijuana'daki InSite_05'in küratörlüğünü, Sao Paolo Modern Sanat Müzesi'nde düzenlenen 31. Panorama da Arte Brasileira'nın küratörlüğünü (2009) ve 2. San Juan Poli/Grafica Trienali'nin sanat direktörlüğünü (2009) üstlendi. Artforum (New York), Art Nexus (Bogota), Art+Text (Sidney), Tate Etc. (Londra), Exit (Madrid) ve Frieze (Londra) gibi sanat yayınlarında makaleleri yayımlanan Pedrosa, 7. İstanbul Bienali'nde UNESCO tarafından verilen Promotion of the Arts, Porto'daki Serralves Müzesi'nde verilen Premio EDP Novos Artistas ve Guggenheim Müzesi'nde verilen Hugo Boss ödüllerinin jürilerinde yer aldı. Kurucusu olduğu PIESP’in halen direktörlüğünü yürüten Adriano Pedrosa ayrıca The Exhibitionist: A Journal for Exhibition Making dergisinin yayın kurulunda yer alıyor. Jens Hoffmann
1974 yılında Costa Rica'da doğan yazar ve küratör Jens Hoffmann, aralarında Guggenheim (New York), KIASMA - Museum for Contemporary Art (Helsinki), Kölnischer Kunstverein (Köln), The Hugh Lane Museum of Modern Art (Dublin), DIA Center for the Arts (New York), Kunstverein (Hamburg), Kunst-Werke (Berlin), Los Angeles Contemporary Exhibitions ve Museum Kunst-Palast'ın (Düsselsorf) da bulunduğu pek çok sanat kurumunda çalıştı. Documenta X (1997), 1. Berlin Bienali (1998) ve 9. Lyon Bienali (2007) de dahil olmak üzere birçok sergide yer alan Hoffmann, 2003-2007 yılları arasında Londra'daki Güncel Sanat Enstitüsü'nün sergiler bölümünün direktörlüğünü yürüttü; 2. San Juan Poli/Grafica Trienali'nin (2009) eşküratörlüğünü üstlendi. Jens Hoffmann halen, Harrel Fletcher ile birlikte Halk Bienali'nin (People's Biennial) eşküratörlüğünü yürütüyor. California College of the Arts'ın Küratöryel Çalışmalar Programı'nda öğretim görevlisi olan Hoffmann, Nuova Accademia di Belle Arti Milano’da konuk profesör ve Londra Üniversitesi Goldsmiths College'da Küratöryel Çalışmalar Programı'nda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapıyor. Hoffmann aynı zamanda The Exhibitionist: A Journal for Exhibition Making dergisinin kurucu editörüdür.

İstanbul Bienali Hakkında

12. İstanbul Bienali’nden yerleştirme görüntüsü

İlki 1987 yılında düzenlenen İstanbul Bienali’nin 13.’sü 2013 sonbaharında gerçekleştirilecek ve küratörlüğünü Fulya Erdemci üstlenecek.

İlk İstanbul Bienali, Çağdaş Sanat Sergileri adı altında, İKSV tarafından 1987 yılında düzenlendi. 1987 ve 1989 yıllarında Beral Madra’nın genel koordinatörlüğünde gerçekleştirilen ilk iki bienalden sonra İKSV tek küratörlü sisteme geçme kararı aldı ve 1992’deki 3. İstanbul Bienali’ni Vasıf Kortun yönetti. 1995'te René Block, 1997'de Rosa Martínez, 1999'da Paolo Colombo, 2001'de Yuko Hasegawa, 2003'te Dan Cameron, 2005'te Charles Esche ve Vasıf Kortun, 2007'de Hou Hanru, 2009'da çalışmalarını Zagreb'de sürdüren What, How & for Whom / WHW (Ne, Nasıl ve Kimin İçin) küratör kolektifi, 2011 yılında ise Adriano Pedrosa ve Jens Hoffmann küratörlüğünde düzenlenen İstanbul Bienali’nin 13. edisyonunun küratörlüğünü Fulya Erdemci üstlenecek. Venedik, Sao Paulo ve Sydney bienalleri ile birlikte günümüzün en prestijli bienallerinden biri olarak kabul edilen İstanbul Bienali’nde ulusal temsil modeli yerine, sanatçıların yapıtları aracılığıyla birbirleri ve izleyici ile diyaloğunu sağlayan bir sergi modeli sunularak, farklı kültürlerden sanatçı ve sanat izleyicileri arasında iletişim kurmanın yanı sıra şehrin değişen dünyadaki konumunun tekrardan değerlendirilmesi amaçlanıyor. İstanbul Bienali ile ilgili daha fazla bilgi için:
bienal.iksv.org   12b.iksv.org