Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Işın Önol

MuseumsQuartier’in “Summer of Sounds” temalı etkinliği kapsamında, Schauraum’un etkinliklerinin programlanması ve organizasyonu için Türkiye’den Işın Önol misafir küratör olarak davet edildi. SAHA, Schauraum’a misafir küratör olarak davet edilen bağımsız küratör Işın Önol’un oluşturduğu ve Ali Miharbi, Fatih Aydoğdu ve Pınar Yoldaş’ın davet edildiği sergi ve konuşmalar çerçevesindeki programa destek verdi.

Işın Önol, ilk program doğrultusunda sanatçı Ali Miharbi’yi “Connecting Sound Etc. Cable Sounds, Cable Works, Cables Everywhere” adlı sergi projesiyle işbirliği yaparak “Stroke” başlıklı bir aylık misafir sanatçı programı ve sergisine davet etti. Küratörlüğünü Georg Weckwerth’in üstlendiği sergi, 5 Haziran–24 Ağustos 2014 tarihleri arasında “Freiraum Quartier21 INTERNATIONAL”de yer aldı. Sergi etkinlikleri kapsamında 27 Haziran’da düzenlenen “Politics of Sounds” başlıklı konuşmada sanatçı Fatih Aydoğdu ve küratör Wolfgang Fiel biraraya geldi. Misafir sanatçı programına davet edilen Pınar Yoldaş’ın “Finally Feeling Fine?” adlı kişisel sergisi Işın Önol küratörlüğünde 18 Aralık 2014–31 Ocak 2015 tarihleri arasında Schauraum Angewandte, MQ Vienna’da yer aldı.

Işın Önol Hakkında

Işın Önol (1977, Türkiye) bağımsız küratör olarak Viyana’da yaşıyor ve Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi, Kültürel ve Entellektüel Tarih bölümünde doktora çalışmalarını sürdürüyor. Önol, 2011 yılında Zürih Sanat Üniversitesi’nden MAS derecesini aldı. 2009 Yılında Grenoble, Fransa’da Ecole de Magasin Uluslararası Küratoryel Çalışma Programı’na, ve Güney Kore’de Gwangju Bienali Uluslararası Küratör Kursu’na katıldı. MFA derecesini 2003 yılında Sabancı Üniversitesi, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı bölümünden aldı. 2003-2006 yılları arasında Bosporus International School’da sanat koordinatörü olarak, 2006-2009 yılları arasında Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde yönetici ve küratör olarak çalıştı. Bağımsız olarak Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde küratör/eş küratör olarak çeşitli sergiler hazırladı. Küratoryel çalışmalarında karanlık, gölge, görünmezlik, yitiklik gibi stratejilerin, iştirak sağlama, bilgi aktarımı, örtülü politik çağrışımlar iletme gibi amaçlarla kullanımı ile ilgilenir.

Schauraum Hakkında

Quartier21 Electric Avenue’da bulunan Schauraum, öncelikli olarak Dijital ya da Yeni Medya Sanatları alanında çalışan sanatçıları, misafir küratörleri ve kültür çalışanlarını halkın arayüzü ve  Profesör Ruth Schnell yönetimindeki Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi Dijital Sanatlar Bölümü’nde eğitim ve sanatsal programlamanın uzantısı olarak sunar.