Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Köken Ergun

Şehitler

SAHA, Köken Ergun’un Artspace’de 12 Nisan–13 Mayıs 2018 tarihleri arasında gösterilen “Şehitler” adlı yeni video eserinin üretimine destek verdi. 

“Şehitler”, Gelibolu/Çanakkale’nin mirası etrafında gelişen şehitlik ve kahramanlık kavramlarına odaklanır. Ergun projesi kapsamında, Türkiye, Avusturalya ve Yeni Zelanda’dan gelen Gelibolu tur rehberleri ile birlikte bir çalışma gerçekleştirdi. Çekime başlamadan önce düzenli olarak bu turlara katıldı ve ardından ellinin üzerinde turu belgeleyerek 120 saatlik görüntü elde etti. Sanatçının bu çalışmasından ortaya çıkan tek kanallı film, sanatçının terimiyle ‘şehit turizmi’ hakkında nadir bir bakış açısı sunuyor. Film, farklı tur rehberleri tarafından anlatılan savaş hikâyeleri, seyircilerin duygusal tepkileri, tur katılımcıları ile yapılan röportajlar ve Türkiye’nin şehit anıtlarını ve mezarlarını ziyaret eden turistleri heyecanlandırmak adına düzenlediği vatansever tiyatro oyunlarını konu alıyor.

Artspace'deki ilk gösteriminin ardından 2019 yılında Protocinema tarafından İstanbul'da sergilenecek olan “Şehitler” videosuna, şehitlik ve kahramanlık kavramlarına odaklanan akademik bir yayın ve konferans eşlik edecek.

Köken Ergun Hakkında

Köken Ergun (1976, İstanbul), İstanbul Üniversitesi'nde aldığı oyunculuk eğitiminin ardından Londra'da King's Üniversitesi'ne devam etti. Ardından Bilgi Üniversitesi'nin Görsel İletişim Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Amerikalı tiyatro yönetmeni Robert Wilson ile çalıştıktan sonra güncel sanata yöneldi. Özellikle video ve performans alanlarında üretimler gerçekleştirmeye başladı. Sanatçının çok kanallı video enstalasyonları, Documenta 14, Palais de Tokyo, SALT, Garage MCA, Stedelijk Museum Bureau Amsterdam, Protocinema, KIASMA, Digital ArtLab Tel Aviv, Casino Luxembourg, Para-Site ve Kunsthalle Winterthur gibi uluslararası kurumlarda sergilendi. 2013 Berlinale’de Aşura Alman Yabancı Akademisyen Değişim Programı'nın Kısa Metrajlı Film Ödülü'nü kazandı. Ergun’un işleri, Centre Pompidou, the Greek National Museum of Contemporary Art, Stadtmuseum Berlin ve the Kadist Foundation gibi kamuya açık kurumların koleksiyonlarında yer alıyor. 

Artspace Hakkında

Güncel ve deneysel sanatın eleştirel bağlamda sunulmasına adanan Artspace, sanatçılar tarafından yürütülen bir mekân olarak 1983 yılında kuruldu. Avustralya’nın disiplinlerarası öncü kurumlarından olan Artspace, çağdaş sanatın üretimi ve sunumu için çalışır. Sergiler, performanslar, misafir sanatçı programları ve kamuya açık programları aracılığıyla, birçok nesilden sanatçının yeni fikirleri deneyerek, izleyici ile iletişime geçmesine olanak sağlar. Kendini deneyim, işbirliği ve temsiliyete adayan Artspace, kültürü çağdaş sanatla daha derin bir ilişki kurarak geliştirmeyi misyon edinmiştir.