Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Köken Ergun & Zeyno Pekünlü

Neither Forward nor Back: Acting in the Present

SAHA, 15 Kasım 2015–17 Ocak 2016 tarihlerinde düzenlenen Jakarta Bienali’ne davet edilen Köken Ergun ve Zeyno Pekünlü’nün yeni eser üretimlerine destek verdi.

2015 yılında Jakarta Bienali’nin teması “Neither Forward nor Back: Acting in the Present” (Ne İleri Ne Geri: Şimdiki Zamanda Hareket Etmek). Bu temayla birlikte Jakarta Bienali nostaljiye kapılmak ya da ütopik bir gelecek ile ilgili hayallere sığınmayı reddederken şimdiki zamana odaklanmayı amaçlıyor. Bu bakış açısının öne çıkardığı çalışmalar şimdiki zaman ve mekânda ekonomik, sosyal ve duygusal durumlara odaklanan, değişik şehir ve ortamlardaki insanların davranışları ile nasıl yüzleştikleri ve bu davranışları sebebiyle şu anda aldıkları sorumluluğu betimlemektedir.

Sergi, üç tema etrafında farklı sanat eserlerini birbirine bağlıyor. Bu temalardan ilki, yaşam için gerekli temel bir ihtiyaç olduğu kadar çevre kirliliği ve sel gibi tehdit unsurları da barındıran suyun sarfiyatı. Serginin mercek altına altığı bir diğer öne çıkan konu da yaşanmışlıklar ve geleneklerle insanların davranışlarını etkileyen tarihin günümüze olan etkisi. Üçüncü konu başlığı ise cinsiyetlere dayatılmış olan rollerin etkisi ve bireylerin kendi seslerini duyurmak için nasıl bir mücadele içinde oldukları. Bu konuya bağlantılı olarak şiddet meselesine de değiniliyor. Sergide, zorluklara rağmen insanların günlük hayatta tecrübe ettikleri küçük zaferlerin arayışında olan eserler sergileniyor.

2015 Jakarta Bienali’nin kuratörlüğünü, 2002 Gwangju Bienali, 2005 İstanbul Bienali ve 2014 Sao Paulo Bienali gibi prestijli uluslarası sanat etkinliklerinde iz bırakan Charles Esche yapıyor. Esche, Endonezya’nın değişik yerlerinden altı tane genç küratör ile işbirliği gerçekleştiriyor: Anwar ‘Jimpe’ Rachman (Makassar), Asep Topan (Jakarta), Benny Wicaksono (Surabaya), Irma Chantily (Jakarta), Putra Hidayatullah (Banda Aceh) ve Riksa Afiaty (Jakarta). Kentin değişik yerlerinde bulunan sergiler ve sanat projelerine ek olarak, Jakarta Bienali aynı zamanda Jakarta ve dünya vatandaşları için seminerler, atölye çalışmaları, herkese açık eğitim  ve sahne performansları gibi programlar da organize ediyor.

Köken Ergun Hakkında

1976 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde aldığı oyunculuk eğitiminin ardından Londra’daki King's College’da Antik Yunan edebiyatı dalında öğrenimine devam etti ve ardından Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Amerikalı tiyatro yönetmeni Robert Wilson ile çalıştıktan sonra güncel sanata geçiş yapan Ergun video ve film alanlarında ürünler vermektedir. Ergun’un çok kanallı video enstelasyonlarının sergilendiği uluslararası kurumlar arasında Palais de Tokyo, Stedelijk Museum Bureau Amsterdam, KIASMA, Digital ArtLab Tel Aviv, Casino Luxembourg, Protocinema, Wilhelm Hack Museum, SALT ve Kunsthalle Winterthur bulunmaktadır. Tek kanallı filmleri ile bir çok film film festivallerinde ödül alan Ergun’un başlıca ödülleri Bayrak filmi için 2007 Rotterdam Film Festivali’nde verilen en iyi kısa film ödülü ve Aşura için 2013 Berlinale’de verilen özel mansiyon ödülüdür. Köken Ergun’un video işleri aralarında Centre George Pompidou, Berlin Devlet Müzesi ve Kadist Foundation’ın bulunduğu kolleksiyonlara dahil edilmiştir.

Zeyno Pekünlü Hakkında

1980 yılında İzmir’de doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Resim bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve sanatta yeterlilik programlarını bitirdi. İkinci yüksek lisansını Barcelona Üniversitesi’nde ‘Sanatsal Üretim ve Araştırma’ programında tamamladı. Halen İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Çalışmalarında genellikle bireylere toplum tarafından atfedilmiş kimliklerin kırılgan yapısını inceliyor ve bu verili kimliklerin etrafına örülmüş anlamları abesleştirmek amacıyla bu alandaki sembolleri yeniden düzenliyor.