Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Küratöryel Seminer

Küratöryel Seminer

SAHA işbirliğiyle ICI tarafından geliştirilen Küratöryel Seminer, İstanbul’a odaklanıyor.  Bu süreçte, gelişmekte olan sanat sahnesini ne oluşturur, uluslararası sanat dünyasında yer alan sanatçıların ve yerel altyapının gelişimini destekleyen küratöryel pratik nasıl şekillendirilir gibi sorular üstünden ana meseleler tartışılacak.

Küratör sunumları, yuvarlak masa tartışmaları, okuma grupları ve her katılımcının araştırma projesinin konuşulduğu atölye çalışmalarından oluşan seminerin ilk etabı, 25 Haziran – 20 Eylül tarihleri arasında online olarak başladı. 21 – 25 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek seminer, konuk küratörlerin katılımlarıyla gerçekleştirilecek konuşmaların dışında sanatçı atölyeleri ve kurum ziyaretlerini içeriyor.  

Yürütücüler & Danışmanlar: Zoe Butt, María del Carmen Carrión, Colin Chinnery, Fulya Erdemci, Kate Fowle, Hou Hanru, Vasıf Kortun, Julian Myers, Georges Pfruender, Andrea Phillips, Sally Tallant, Fatoş Üstek, Dominic Willsdon.

Katılımcılar: Özge Ersoy, Mónica Espinel, Nazli Gürlek, Olga Hatzidaki, Kate Martin, Anna Santomauro, Claire Shea.

http://curatorsintl.org/intensive/curatorial_seminar_in_istanbul

Küratöryel Seminer Sempozyumu

25 Eylül Çarşamba
15.00 – 19.00
SALT Galata Bankalar Caddesi 11 Karaköy 34420 İstanbul
T +90 212 334 22 25

Seminerin ardından düzenlenecek olan sempozyumda, katılımcılar geliştirdikleri araştırmalarını sunacaklar. Ücretsiz olan bu etkinlik herkesin katılımına açıktır.

http://curatorsintl.org/events/curatorial-seminar-public-symposium

ICI ve Curatorial Intensive Hakkında

Independent Curators International (ICI –Uluslararası Bağımsız Küratörler), New York merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Geçtiğimiz 35 sene içerisinde 3700’den fazla sanatçının işlerinin yer aldığı 118 gezici sergi düzenleyen ICI, 29 farklı ülkeden 621 müze, üniversite galerisi ve sanat merkezi ile çalıştı. Dünyanın pek çok yerinde sergi, etkinlik ve eğitim programları düzenleyip yayınlar yapan ICI ayrıca farklı eğitim programları sunuyor.

SAHA Derneği ile Independent Curators International arasındaki işbirliği sayesinde 2011’den itibaren 3 yıl boyunca ICI’ın uluslararası eğitim programlarına Türkiye’den başvuran ve kabul edilen küratörlerin katılımı SAHA tarafından destekleniyor. Bu işbirliği, ayrıca ICI çatısı altında “SAHA Research Award” (SAHA Araştırma Ödülü) başlığıyla yeni bir program oluşturulmasını da sağladı. ICI’ın eğitim programına katılan küratörler, araştırmalarını sürdürmek için bu ödüle başvurabiliyorlar.

The Curatorial Intensive, ICI’ın düzenlendiği bir kısa dönem eğitim programıdır. Bu program, güncel performans sanatı küratörlüğünün nasıl yapıldığını ve teorik alandaki yansımalarını tartışmak amacıyla, senede iki kez gerçekleştiriliyor. ICI komitesi tarafından seçilen 10 ila 14 küratör, dünyaca ünlü sanatçılardan, küratörlerden ve sanat tarihçilerinden oluşan eğitim kadrosu ile birlikte çalışma şansı yakalıyor.