Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

La Triennale 2012

La Triennale 2012

İlk iki edisyonu Grand Palais des Champs-Elysées’de gerçekleştirilen La Triennale, üçüncü edisyonunda Palais de Tokyo ve çevresindeki enstitülere taşındı.

İlki 2006 yılında Paris’te gerçekleştirilen La Triennale’in üçüncü edisyonu 20 Nisan–26 Ağustos 2012 tarihleri arasında Paris’te düzenlendi. Grand Palais’den taşınarak Palais de Tokyo ve çevresindeki enstitülere yayılan organizasyon, sanat dünyasında büyük yankı uyandırdı. “Intense Proximity” (Yoğun Yakınlık) başlıklı La Triennale 2012, günümüzün küresel sanat dünyasında sanatçı olarak aktif olmanın ne olduğunu ve bunun anlamını araştırıyor. La Triennale ilk defa 2012’de Türkiye’den sanatçılar davet etti. SAHA, La Triennale 2012’ye davet edilen Sarkis ve Köken Ergun’un projelerine destek verdi. Sarkis’in La Triennale 2012’de sergilenen “La Frise des trésors de guerre” [The Frieze of War Trophies] adlı yüksek bir duvardan oluşan çalışmasında, farklı kültürel bağlamlardan imajlar ve objeler yer aldı. Sarkis, keşifler ya da istilalar sebebiyle kendi bağlamlarından koparılan, sonları ya koleksiyonlar ya da müzeler olan bu objeleri, “savaş ganimeti” konsepti bağlamında bir araya getirdi. Çalıntı kültürel eserleri, fotoğrafları, çalıntı tabloların düzmece taklitlerini tek bir bütünün parçaları gibi bir araya getiren Sarkis, hem bu öğelerin birbiriyle ilgisizliğini ve hem de benzerliklerini ortaya koyuyor. Köken Ergun’un La Triennale için hazırladığı “Binibining Promised Land” isimli video yerleştirmesi, İsrail’deki Filipin asıllı göçmen işçi topluluklarının güzellik yarışmalarına duydukları aşırı ilgiyi konu ediyor. 3 ekranda gösterilen yerleştirmeye, güzellik yarışması posteri ve salon mobilyaları eşlik ediyor.

Küratör Hakkında

La Triennale 2012’nin sanat direktörlüğünü Okwui Enwezor üstleniyor.

La Triennale 2012’nin sanat direktörlüğünü Okwui Enwezor üstlendi. 1963 Nijerya doğumlu Enwezor; yazar, şair, eğitimci, küratör, sanat tarihçisi ve eleştirmeni olarak farklı rol ve görevleriyle küresel sanat dünyasının en etkili isimlerinden biri. Daha önceki yıllarda, aralarında Documenta 11, Johannesburg, Sevilla ve Gwangju Bienallerinin de bulunduğu önemli sanat organizasyonlarının küratörlüğünü yürüten Enwezor, halen Münih’te yer alan Haus Der Kunst’un direktörü olarak görev yapıyor. Haus der Kunst’un direktörlüğü çağdaş sanat dünyasındaki en önemli pozisyonlardan biri olarak görülüyor. Bundan önceki direktörü Chris Dercon halihazırda Tate Modern’in direktörlüğünü yürütüyor.

La Triennale Hakkında

2012’de üçüncü edisyonu gerçekleştirilen La Triennale, sanatın ve etnografyanın birbiriyle olan yakın ilişkisine odaklanıyor.

Aralarında Claude Levi-Strauss, Marcel Mauss, Marcel Griaule ve Michel Leiris’in de bulunduğu birçok önemli 20. yüzyıl Fransız antropolog ve etnoloğun çalışmalarından ilham alan La Triennale, sanatın ve etnografyanın birbiriyle ilişkisinin ve ortak düğümlerin izlerini sürüyor. Grand Palais’de 2006 ve 2009 yıllarında gerçekleşen “La Force de l’Art” (Sanatın Gücü) 1 ve 2’den sonra yeniden tanımlanan La Triennale, 2012'nin başlıca sanat etkinliklerinden biri oldu. La Triennale ile ilgili daha fazla bilgi için:
www.latriennale.org