Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Manifesta 9

Avrupa Çağdaş Sanat Bienali Manifesta 9, 2 Haziran–30 Eylül 2012 tarihleri arasında Belçika’nın Genk kentinde düzenlendi.


Emre Hüner, “A Little Larger Than the Entire Universe”
Manifesta 9’dan yerleştirme görüntüsü
Başküratörlüğünü Cuauhtémoc Medina’nın yürüttüğü Manifesta 9, “Deep of the Modern” (Modernliğin Derinliği) teması altında sanat ve tarihin farklı katmanlarından kompleks bir diyalog oluşturmayı amaçlıyordu. Çıkış noktası ise 2012'deki bienalin mekânıydı: Genk kentindeki eski bir kömür madeni olan Waterschei. Genk kentinin bağlı olduğu Limburg’un yakın geçmişinin sosyal ve toplumsal etkisinden yola çıkan küratör Medina, “Deep of the Modern” temasını 3 farklı bolümden meydana getirdi: Poetics of Restructuring (Yeniden Yapılanmanın Doğası), the Age of Coal (Kömür Çağı) ve 17 Tons (17 Ton). Manifesta tarihinde ilk kez, sadece öncül bir uluslararası seçki değil, aynı zamanda sanatçıların daha eski tarihli yapıtlarından oluşan etkileyici bir koleksiyon ve zengin bir madencilik mirası da ziyaretçilerle buluşuyordu. SAHA, Manifesta 9’a davet edilen Emre Hüner’in “A Little Larger Than the Entire Universe” (Bütün Evrenden Birazcık Daha Geniş) adlı projesine destek oldu. Hüner bu projesinde heykel, obje, desen ve imajları birleştirerek doğrusal olmayan kurgusal bir öykü yaratırken; sosyal yapılar ile sanayi öncesi ve sonrası toplum arasında hayali bağlantılar oluşturuyordu.

Küratör Hakkında

Manifesta 9’un Dawn Ades ve Katerina Gregos’tan oluşan küratör grubunun başında Meksikalı Cuauhtémoc Medina bulunuyordu.

Manifesta 9’un başküratörü Meksikalı Cuauhtémoc Medina, sanat eleştirmenliği ve sanat tarihçiliğinin yanı sıra 1992 yılından beri UNAM Instituto de Investigaciones Estéticas’da tam zamanlı araştırmacı olarak çalışıyor. Tate Modern’in Latin Amerika koleksiyonun ilk küratörü olma unvanını taşıyan Medina, 2009 yılında Mexico City’de gerçekleşen 7. International Symposium on Contemporary Art Theory’nin direktörlüğünü üstlendi. 1965 doğumlu Medina aynı zamanda Mexico City’de faaliyet gösteren ve küratör, sanat eleştirmeni ve antropologlardan oluşan Teratoma adlı bağımsız sanat organizasyonunun kurucularındandır.

Manifesta Hakkında

Hollanda’nın öncülüğünde ilk kez 1996 yılında Rotterdam’da düzenlenen Manifesta, Avrupa Çağdaş Sanat Bienali olarak da biliniyor.

Venedik Bienali ve Documenta ile birlikte, Avrupa’da düzenlenen en önemli güncel sanat etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Manifesta, onlardan farklı olarak, her defasında farklı bir merkezde gerçekleştiği için göçebe bir etkinliktir. Rotterdam’ın ardından bienal sırasıyla Lüksemburg (1998), Ljubljana (2000), Frankfurt (2002), San Sebastian (2004), Lefkoşa (2006 – iptal edildi), Trentino–South Tyrol (2008) ve Murcia’da (2010) organize edildi. Manifesta biliçli olarak sanat dünyasının merkezi haline gelmiş kentlerden uzak durmaktadır. Bienalin bu tavrı ve nomadik özelliği, organizasyonu diğer bienallerden ayıran belirgin unsurlardır. Manifesta ile ilgili daha fazla bilgi için:
manifesta.org   manifesta9.org