Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

MAXXI

Küratörlüğünü Hou Hanru, Ceren Erdem, Elena Motisi ve Donatella Saroli’nin üstlendiği "Istanbul: Passion, Joy, Fury" (İstanbul. Tutku, Neşe, Öfke) sergisi, 11 Aralık 2015–1 Mayıs 2016 tarihleri arasında MAXXI'de gerçekleştiriliyor. SAHA, sergiye eser ve yayın üretimi desteği verdi, Ceren Erdem'in küratör pozisyonu için katkıda bulundu.

“Istanbul. Passion, Joy, Fury” sergisi 45 sanatçı, mimar ve entelektüelin işlerini, yeni sanatsal projelerini ve görsel-işitsel tanıklıklarını farklı ifade biçimleriyle sunuyor. Çağdaş Türkiye’nin dinamikleri, değişimi ve kültürel taleplerini ele alan sergi, beş önemli tema üzerinde duruyor: Kentsel dönüşüm, politik çatışmalar, yaratıcı üretim modelleri, jeopolitik öncelikler ve umut. Bu sergi, Akdeniz’in kültürel gerçeklikleri ile Ortadoğu ve Avrupa arasındaki ilişkiye adanan projenin ikinci aşaması olarak yapıldı. 2014 yılında çağdaş İran sanatı sergisi ile başlayan proje, 2017’de Beyrut ile devam edecek.  

Sergideki sanatçı ve mimarlar

Volkan Aslan, Fikret Atay, Vahap Avşar, Osman Bozkurt, Hera Büyüktaşçıyan, Antonio Cosentino, Burak Delier, Cem Dinlenmiş, Cevdet Erek, İnci Eviner, Extrastruggle, Nilbar Güreş, Ha Za Vu Zu, Emre Hüner, Ali Kazma, Ceren Oykut, Pınar Öğrenci, Ahmet Öğüt, Didem Özbek, Şener Özmen, Didem Pekün, Zeyno Pekünlü, Sarkis, Ali Taptık, Serkan Taycan, Cengiz Tekin, Güneş Terkol, Nasan Tur, Hamra Abbas, Can Altay & Jeremiah Day, Halil Altındere, Emrah Altınok, Architecture For All (Herkes İçin Mimarlık), Atelier Istanbul: Arnavutköy, İmre Azem & Gaye Günay, Angelika Brudniak & Cynthia Madansky, Sinan Logie & Yoann Morvan, Networks of Dispossession, Nejla Osseiran, PATTU, Mario Rizzi, SO?, ŞANALarc ve Superpool.

MAXXI Hakkında

Geniş kültürel bir kampüs olarak tasarlanan MAXXI, Temmuz 2009’da Kültür Varlıkları ve Faaliyetleri Bakanlığı tarafından bir vakfın yönetiminde kuruldu. Giovanna Melandri başkanlığındaki ve Aralık 2013’ten bu yana Hou Hanru’nun sanatsal direktörlüğündeki müze, Margherita Guccione’nin yönettiği MAXXI Architettura ve Anna Mattirolo’nun yönettiği MAXXI Arte’yi içeriyor.

Sergiler, atölye çalışmaları, konferanslar, gösteriler, gösterimler, eğitim projeleri gibi etkinlik programları, MAXXI’nin konservasyon ve kendi koleksiyonu için sergi mekanı görevini yansıtırken, müze aynı zamanda bütün bunların üstünde günümüzün estetik içeriğinin çalışması, incelenmesi ve üretimi için kültürel deney ve yaratıcılık laboratuvarı olarak işlevini sürdürür. Yenilikçi ve çarpıcı formuyla Roma'nın Flaminio semtinde yer alan MAXXI binası, Zaha Hadid tarafından tasarlanmıştır.