Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Mehtap Baydu

SAHA, Berlin’de bulunan Bröhan-Museum'da 15 Haziran–3 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenen “Kiss. From Rodin to Bob Dylan” adlı sergiye davet edilen Mehtap Baydu’nun yeni eser üretimine destek verdi.

“Kiss. From Rodin to Bob Dylan”, 19. yüzyılın sonlarının sanatıyla başlayarak günümüze kadar motifleri izliyor. Sanatın karmaşık anlamını araştıran sergi, çeşitli türlerde öpücükten oluşan geniş bir panorama ortaya koyuyor. Resim, grafik tasarım, heykel ve uygulamalı sanatın yanı sıra, fotoğraf, film, video sanatı, enstalasyon, performans, tıbbi tarih örneklerini de Auguste Rodin, Franz von Stuck, Edvard Munch, Peter Behrens, Juergen Teller, Timm Ulrichs, Marina Abramović, Cornelia Schleime ve Bob Dylan gibi sanatçıların eserleri üzerinden inceliyor.

Mehtap Baydu'nun "Die Lippen der schönen Dame" performansı, Türkiye’de geleneksel bir fırın tatlısı olan dilber dudağının sanatçı tarafından mizahi bir şekilde yeniden ele alınmasını içeriyor. Çalışmasında “dilber dudağı” söylemine odaklanan sanatçı, kadın bedeni, güzellik ve lezzet arasında bağ kuran ve kökleri Osmanlı Dönemi’ne uzanan anlayışa ve bugünün Türkiye’sinde kadın bedeni üzerine kurulan denklemlere, yine kadın bedeni üzerinden cevap veriyor. Mehtap Baydu, incelikle işlenmiş performansında, farklı kültür ve coğrafyalardan gelen kadınların dudak kalıplarından ürettiği altın kaplı kaşıkları kullanıyor. Performans sırasında helva harcı ve bu kaşıkları kullanarak oluşturduğu üç boyutlu dudak baskılarını bir lezzet nesnesi olarak yeniden izleyiciye sunuyor.

Mehtap Baydu Hakkında

Mehtap Baydu (1972, Bingöl), 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans öğrenimine Kassel Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde devam etti; Profesör Dorothee von Windheim atölyesinden mezun oldu. Bu okulda ustaöğrenci (Meisterschülerin) ünvanını kazanan Baydu, 2010 yılında UPK – Kunstpreis Kassel sanat ödülünü ve Otto Braun bursunu aldı. Çalışmalarına Berlin ve Kassel’de devam eden sanatçının işleri, Sanat Müzesi Fridericianum, Documenta-Halle Kassel’de ve Berlin Tanas’da gerçekleşen “Turkish Art: New and Superb”de izlendi. 2014 yılında ilk kişisel sergisi BERLIN ART PROJECTS’te açıldı. Mehtap Baydu, 2015 yılında kağıt heykelleri ile Pekin Bienali’ne davet edildi.

Bröhan-Museum Hakkında

Bröhan-Museum, Art Nouveau, Art Deco ve Fonksiyonalizm (1889–1939) sanat akımları uzmanlığıyla uluslararası bilinirliğe sahip olan bir müzedir. Müze, kapsamlı özel koleksiyonunu 60. yaş günü vesilesiyle Berlin eyaletine hediye eden kurucusu Karl H. Bröhan’ın (1921–2000) adını taşımaktadır.

Eserler, el sanatları ve resim sanatı olmak üzere iki ana alana ayrılmıştır. Objeler, mekânsal derlemeler hâlinde sunulmakta; güzide cam, seramik, porselen, gümüş ve metal eserler ile mobilya, halı, lamba, grafik ve tablolarla kombine edilmektedir. Mekânlar modern çağın hazırlayıcısı olarak Art Nouveau’dan Art Deco ve Fonksiyonalizm’e kadarki gelişmeyi görselleştirmektedir. Müzede Art Nouveau sanatçıları Henry van de Velde ve Josef Hoffmann için ayrı bölümler mevcuttur. Berlin, Kopenhag, Meißen, Nymphenburg, Sèvres ve Rörstrand’teki imalathanelerine ait ürünleri barındıran müze olağanüstü zengin bir porselen koleksiyonuna sahiptir. Birinci katta Berlin Secession adıyla kurulan gruba mensup Karl Hagemeister, Willy Jaeckel ve Walter Leistikow gibi sanatçılarının tabloları sergilenmektedir. Daimî sergiye, çoğunlukla uluslararası kurumlarla işbirliği yapılarak düzenlenen özel sergiler ve zaman zaman kültürel ve bilimsel etkinlikler eşlik etmektedir.