Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Meriç Algün, "Gündüz Geceyi İstiyor"

Gündüz Geceyi İstiyor

SAHA, Meriç Algün’ün 28 Eylül – 8 Aralık 2019’da Spike Island’da düzenlenen “Gündüz Geceyi İstiyor” başlıklı kişisel sergisine yeni eser üretim desteği veriyor. Meriç Algün, Spike Island'daki kişisel sergisinde, bireysellik, tüketim ve sınırlara takıntılı bir dünyada sevginin tehlikede kalmış durumunu araştıran son dönem ve yeni yapıtlarını sergiliyor. Karbon devrinden günümüze çeşitli kaynakları bir araya getiren sergi, aşk, doğa ve kültür arasındaki benzerlikleri ortaya çıkaran mekânsal bir kolaj biçimini alıyor. Video, metin, yerleştirme gibi çeşitli medyalarla çalışan Algün, çoğunlukla düzen ve denetime dayalı belirli parametreler dahilinde belli bağlamları görünür kılan işler üretiyor. Bürokratik dil ve süreçler, dünyadaki tüm vize başvuru formlarını bir araya getirdiği Tüm ve Eksiksiz Vize Başvuru Formları Kitabı (2009) başlıklı çalışmasında olduğu gibi sanatçının ilk işlerinde oldukça yoğunlaştığı bir konudur. Sanatçı, izleyiciyi “Siz ve eşiniz gerçek ve istikrarlı bir ilişki içinde mi yaşıyorsunuz?” gibi sorularla yüzleştirerek bu normatif sistem ve kısıtlamaların söyleyebileceklerimiz ve yapabileceklerimizi nasıl etkilediğini araştırıyor. Kimlik, sınırlar ve arzu temaları, sanatçının kişisel deneyimleri aksi kanıtlanamaz gerçeklerle birleştiren ve görünüşte farklı nesneleri bir araya getirerek birçok bağlantıyı ortaya çıkardığı yerleştirmelerinde, merkezi bir rol oynar. Sınırı Bulmak (2017) isimli çalışmasında olduğu gibi, kıtaların ayrılığı ile insan arzusunun kökenleri arasında paralellikler çizer. “Gündüz Geceyi İstiyor” başlıklı sergisinde Algün, jeolojik ve beşerî sınır kavramlarını iç içe geçirir.

Meriç Algün Hakkında

Meriç Algün (1983, İstanbul) Stokholm, İsveç’te yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım bölümün ardından Stockholm Royal Institute of Art'ta eğitimini tamamladı. Algün Avrupa'daki birçok kişisel sergisinin yanısıra 14. İstanbul Bienali (2015); 5. Selanik Bienali (2015); 56. Venedik Bienali (2015); 12. Cuenca Benali (2014) ve 19. Sydney Bienali (2014)’ne katıldı.

Spike Island Hakkında

Spike Island çağdaş sanat ve tasarımın gelişimi için uluslararası bir merkezi. Britanya’nın Bristol kentinde bulunan merkezde bir galeri, kafe ve sanatçılar, tasarımcılar ve yaratıcı iş alanlarında çalışanlar için bir çalışma alanı bulunuyor. Üretim, sunum ve tartışma için canlı bir merkez olarak, izleyicilere doğrudan katılım ve tartışma gibi yaratıcı pratiklerle fırsatlar sunuyor.