Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Merve Ünsal & Onur Ceritoğlu

Harbouring Feelings

SAHA, 21–24 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen City Link Festival’ine davet edilen Merve Ünsal ve Onur Ceritoğlu’nun projelerinin üretimine destek verdi.

Farklı disiplinleri biraraya getiren “ON/OFF” adlı network, Kopenhag’daki Sydhavnen bölgesinin sahilinde yeni bir deneyim yaratmak üzere kentsel bir harekete öncülük ediyor. Yerel halk ile birlikte, bölgenin endüstriyel mirasını kapsayan ve performatif bir kent hareketi için bir test alanı işlevi gören bir sal yaptılar. Sal, kişileri Sydhavnen’in karasal ve deniz hikâyeleriyle bağlayıcı bir yolculuğa çıkararak, “Harbouring Feelings” adlı bir performansa ve konuşmalara ev sahipliği yaptı. Sanatçılar Merve Ünsal ve Onur Ceritoğlu, salı seyircilerle birlikte suya indirdiler. Bu kapsamda limanların güvenliğinin duygularla olan ilişkisini düşünmek için, kentlilik ve soylulaştırma çerçevesinde sığınılan duygular hakkında konuşuldu. 

Merve Ünsal ve Onur Ceritoğlu Hakkında

İşlerinde metin ve fotoğraf mecralarını biçimlerinin ötesinde kullanmaya çalışan Merve Ünsal (1985, Den Haag), lisans eğitimini Princeton Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Görsel Sanatlar, yüksek lisans eğitimini Parsons The New School for Design’da fotoğraf alanında tamamladı. Online yayıncılık inisiyatifi m-est.org’un kurucu editörü olan sanatçı, Delfina Vakfı (Londra), PRAKSIS (Oslo), Banff Centre (Banff), Homework Space (Beyrut) vb. araştırma ve misafirlik programlarına katıldı. Berlin, Beyrut, Boston, Delhi, Kahire, Londra ve New York’ta pek çok sergiye katılan Ünsal, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Onur Ceritoğlu (1983, İstanbul), yıkımlardan kurtarılan inşaat atıkları gibi buluntu nesneler ile kentsel ve mimari deneyimi kavramsallaştıran, malzeme odaklı mekansal kurgulardan oluşan işler üretiyor. Bunun yanı sıra, özel ya da sosyal alanlarda yer alan, katılımcıların kullanıp değişiklikler yapabildiği nesneler üzerine çalışıyor. Katılımcılar ile uzun süreli işbirliğini içeren bu çalışmalar, yeniden kullanım ve mesken etme kavramları üzerine odaklanır. Ceritoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde iç mimarlık proje ve mobilya tasarımı dersleri veriyor ve İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde doktora çalışmasını sürdürüyor. Araştırma alanı, kentsel mekân, gayrıresmi sosyal yapılar ve binalara ait hurdayı yeniden kullanıma sokan Çıkmacılar gibi altyapı incelemelerinden oluşmaktadır. Sanatçı, aynı zamanda KABA HAT adlı sanatçı kolektifiyle çalışıyor.