Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Naz Balkaya

SAHA, 14 Temmuz 2018 — 31 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenen Bloomberg New Contemporaries 2018 adlı sergiye davet edilen Panicattack Duo’ya (Naz Balkaya ve Emilia Demetriou) üretim desteği verdi. Liverpool şehrinde gerçekleşen Bloomberg New Contemporaries’in 2018 edisyonu kapsamında Panicattack Duo, çift kişilik yataktan oluşan mobil atölyeleri üzerinde sözlü ve performatif olarak bir dizi konuşmalar gerçekleştiriyor. İkili, “Nothing Really Mattress” olarak adlandırdıkları performanslarında,  göç ve ev, sınıf ve azınlıklar, xenofeminism, yeni muhafazakarlığın eleştirisi ve neoliberal ataerkilliğin karşısında millennial olmanın yan faydaları gibi çeşitli konular etrafında sohbetler ve tartışmalar sürdürüyorlar. Eser aynı zamanda günlük hayata atıfta bulunarak yazma, resim yapma, ses çıkarma, bedeni dengede tutma, sesli okuma, objelerle birlikte veya tek başına poz verme, fotoğraf çekme gibi şiddet içermeyen performatif eylemler içeriyor.

Naz Balkaya Hakkında

Naz Balkaya (1993, İstanbul), 2016 yılında Kingston School of Art Güzel Sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra, 2018 yılında Londra’da Goldsmiths Üniversitesi’nde küratörlük üzerine yüksek lisans eğitimi görmüştür. 2017 yılında ise Barcelona’da bulunan Jiwar misafir sanatçı programını tamamlamıştır. Katıldığı sergiler arasında “We Are All Involved with the Mess”, (2017), Enclave Gallery, Londra; Istanbul Biennial, (2017), Open House, Istanbul bulunuyor.

Bloomberg New Contemporaries Hakkında

Bloomberg New Contemporaries, 1949 yılından bu yana İngiltere’de sanat eğitimi görmüş, yerel veya uluslararası uyruklu yeni mezun sanatçıları profesyonel sanat ortamına dâhil etmek ve sanatsal gelişimlerini desteklemek amaçlı geliştirilmiş bir platformdur. Kurumun yetmiş yıllık geçmişi içerisinde, Frank Auberbach, Damien Hirst, Tacita Dean, Anish Kapoor, Ed Atkins ve Laure Prouvost gibi önemli sanatçılar, kariyerlerinin başlarında Bloomberg New Contemporaries sergilerine davet edilen sanatçılardan bazılarıdır.