Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Nevin Aladağ

Kunsthalle Basel Rückwand: Marsch

SAHA, Nevin Aladağ’ın Kunsthalle Basel’de 15 Haziran 2014–30 Nisan 2015 tarihleri arasında Kunsthalle Basel’in arka duvarında sergilenecek eserinin üretimi için destek verdi.

Nevin Aladağ, Kunsthalle Basel'in arka duvarı için "Marsch" adlı bir enstalasyon tasarladı. Sanatçı burada müzikteki kültürel transferin motifleriyle onun sosyolojik ve siyasal zeminini tema olarak alıyor. Sanatçı arka duvarı, Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Rondo alla Turca" (Türk Marşı) bestesinin açılışının ölçülerinin yer aldığı çok geniş bir sayfa olarak kullanıyor.

Nevin Aladağ Hakkında

Nevin Aladağ (Van, 1972) Münih Güzel Sanatlar Fakültesi’nde heykel eğitimi aldı. 2002 yılında Künstlerhaus Bethanien misafir sanatçı programı için Berlin’e taşındı. Sanatçının yerleştirme, video ve performansları birçok uluslararası müze ve bienalde gösterilmiştir. Bunların arasında; Sharjah Biennali (2013); Museum of Contemporary Art Tokyo (MOT) (2011); Haus der Kunst Münih (2011); The Hayward Gallery, Londra (2010); XIV Biennale Internazionale di Scultura, Carrara (2010); 11.Uluslararası İstanbul Bienali (2009); Al-Mamal Vakfı, Kudüs (2009); OPEN ev+a, Limerick (2009); 8.Taipei Bienali (2008). Nevin Aladağ Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor.

Kunsthalle Basel Hakkında

1872 yılında kurulan Kunsthalle Basel güncel sanat ile son derece ilişkili bir kurum. Yılda on tane ilgi çekici sergi ve sanatçı konuşmaları, performanslar, film gösterimleri ve konserler gibi kamusal programlar yapan kurum, sanatçılar, küratörler, yazarlar ve sanatla izleyicisi için güncel sanatın üretildiği, sunulduğu ve tartışıldığı eleştirel bir merkez olma özelliğindedir. Görsel sanatlar için bir sergi alanı olmasının ötesinde Kunsthalle Basel kendini daha çok sanatçılar ve sanat temsilcileri arasında bir köprü olan, yerel ve uluslararası gelişimi biraraya getiren bir mekan olarak görüyor.