Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Nilbar Güreş

The Atlantic Project: After the Future

SAHA, 28 Eylül—21 Ekim 2018 tarihleri arasında, Tom Trevor küratörlüğünde düzenlenen “The Atlantic Project: After the Future”a davet edilen Nilbar Güreş’in yeni eser üretimine destek verdi.

Nilbar Güreş, Plymouth’ta geçirdiği zaman süresince mültecilere güvenli bir alan sağlayan Devon & Cornwall Refugee Support ve Plymouth’taki Kürt toplululuğuyla kurduğu diyalogdan yola çıkarak bir fotoğraf serisi üzerine çalıştı. Sanatçının yerel katılımcılarla birlikte oluşturduğu fotoğrafları, Armada Way boyunca büyük ölçekli billboardlar aracılığıyla sergileniyor; Plymouth’ta yaşayan azınlık ve mültecilerin günlük yaşamlarında karşı karşıya kaldıkları ‘yabancıllık’ deneyimlerini sorguluyor.

Sanatçılar: Nilbar Güreş, Tommy Støckel, Liu Chuang, Yan Wang Preston, Hito Steyerl, Vermeir & Heiremans, Kiluanji Kia Henda, Donald Rodney, Shezad Dawood, Postcommodity, Ryoji Ikeda, Carl Slater, SUPERFLEX, Uriel Orlow, Khadija von Zinnenburg Carroll, Chang Jia, Jane Grant and John Matthias, Ursula Biemann, Bryony Gillard ve Kranemann + Emmet.

Nilbar Güreş Hakkında

Nilbar Güreş (1977, İstanbul), mizahi bir üslupla kadın kimliği, kadının rolü, kadınlar, evleri ve kamusal alan arasındaki bağları ve kadınlar arasındaki ilişkileri araştırır. Resim, kolaj, video, performans, fotoğraf ve buluntu objelerinde, Müslüman kadının Avrupa’daki imgesi, ırkçılık ve günümüzde mülteci olmanın anlamı gibi meselelere odaklanır. Sanatçı için projelerini geliştirdiği yer kadar orada yaşayan insanlarla ve onların çok yönlü kültürleriyle kişisel etkileşimde olmak belirleyicidir.

The Atlantic Project Hakkında

"After the Future", Plymouth’un çeşitli kamusal alan ve açıkhavada düzenlenen pilot bir güncel sanat festivali. Plymouth ve çevresindeki görsel sanatların eleştirel profilini arttıracak uluslararası düzeyde önemli bir etkinliği denemenin yanı sıra “The Atlantic Project”,  çeşitli izleyici kitleleri için yöreye dair ve yöreye özgü farklı bir deneyim sunmayı amaçlar.