Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Performa 11

Performa 11

1–21 Kasım 2011 tarihleri arasında New York’ta düzenlenen görsel sanat performans bienali Performa 11 için 50’den fazla sanat kurumu ve küratör güçlerini birleştirdi.


Aslı Çavuşoğlu’nun Performa 11 kapsamındaki performansından
Görsel sanat performans bienali Performa’nın dördüncüsü, 1-21 Kasım 2011 tarihleri arasında New York’ta düzenlendi. Performa’nın kurucu direktörü de olan RosaLee Goldberg’in küratörlüğünde gerçekleştirilen ve üç hafta süren Performa 11’de 100′den fazla sanatçı yer aldı. Görsel sanatlar, müzik, dans, şiir, moda, mimari, grafik tasarım ve mutfak sanatları arasındaki sınırları kırmaya çalışan Performa kapsamında sanatçılar yeni işlerini farkı mekânlarda (kamusal ve özel) sergilediler. Bu kapsamda, 50’den fazla sanat kurumu ve küratör Performa için güçlerini birleştirdi. SAHA, Performa 11’e davet edilen Aslı Çavuşoğlu’nun “Words Dash Against the Façade” isimli projesine destek oldu. Çavuşoğlu bu projesinde, 11.11.2011 tarihinde New York binalarının cephesindeki süslemeleri incelemek amacıyla, geleneksel fal bakma yöntemleri uyguladı. Seçilen yorumcular, cephe süslemelerini tasvir ederken, kişisel yorumlarında tamamen serbest bırakıldı. Performansın küratörlüğünü Defne Ayas üstlendi.

---

 

Küratör Hakkında
Yazar, küratör, sanat tarihçisi ve eleştirmeni olarak farklı rol ve görevleriyle global sanat dünyasının en önemli isimlerinden biri olan RoseLee Goldberg, The Royal College of Art Gallery’nin direktörlüğünün yanı sıra New York’ta bulunan The Kitchen’in küratörlüğünü üstlendi. 1990 yılında MoMA’da gerçekleşen “High and Low: Modern Art and Popular Culture” sergisinin bir parçası olan “Six Evenings of Performance”ı organize etti. Goldberg’in 1979 yılında yayınlanan Performance Art from Futurism to the Present (Performans Sanatı – Fütürizmden Bugüne) adlı kitabı, performans eğitimi üzerine en önemli kaynaklardan biridir.   Sanatçı Hakkında
Aslı Çavuşoğlu (d. 1982, İstanbul) İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Projeleri kültürel ve tarihsel olguların bireylerce nasıl dönüştürüldüğünü, temsil edildiğini ve yorumlandığını inceliyor. Çeşitli mecralar üzerinden çalışan Çavuşoğlu, projelerinde sıkça bir tercüman, yazar ya da danışman rolü üstlenerek, ortak tarihlerimizin güvencesiz ve öznel doğasının altını çiziyor. Güncel kişisel sergilerinin arasında Aslı Çavuşoğlu: In Diverse Estimations Little Moscow [Aslı Çavuşoğlu: Farklı Tahminlerde Küçük Moskova], RISD Museum, Providence (2014); Taşlar Konuşuyor, ARTER, İstanbul (2013) ve Murder in Three Acts [Üç Perdede Cinayet], Delfina Foundation, Londra (2013) sayılabilir. Güncel karma sergileri arasında ise Surround Audience: The New Museum Triennial [Çevresel İzleyici: New Museum Trienali], New York ile The Crime Was Almost Perfect [Suç Neredeyse Mükemmeldi], Witte de With Center for Contemporary Art, Rotterdam (2014) sayılabilir. Aslı Çavuşoğlu 14. İstanbul Bienali’nin işbirlikçileri arasında yer alıyor.

Performa Hakkında

Performa, 21. yüzyıl performans sanatına yeni bir yön vermeyi amaçlıyor.

2004 yılında RoseLee Goldberg tarafından kurulan Performa, 20. yüzyıl sanatı içerisinde performansın kritik rolünü keşfetme ve 21. yüzyıl için performans sanatına yeni yönler vermeye kendini adamış bir organizasyondur. Performa 05 (2005) New York şehrinin ilk performans bienalidir. Goldberg başkanlığında gerçekleşen bu performans bienallerinin küratörleri arasında, kendisi ile birlikte, Defne Ayas, Mark Beasley, Dougal Phillips ve Lana Wilson gibi isimler bulunuyor. Performa 11 ile ilgili daha fazla bilgi için:
performa-arts.org