Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Pınar Yoldaş, "Carboniferous"

SAHA, Zone2Source’da 9 Temmuz–3 Eylül 2017 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Pınar Yoldaş’ın yeni eser üretimine destek verdi.

Pınar Yoldaş, Hollanda’daki ilk kişisel sergisi kapsamında kendisinin ‘spekülatif biyoloji’ olarak tanımladığı kavramdan ilham alan yeni eserler üretti. Sanatçı, bu doğrultuda üç bölümlü bir sergi kurguluyor. Yoldaş’ın 2014’ten beri sürdürdüğü “Ecosystem of Excess” adlı çalışması, yeni organizmalar yaratarak geleceği kurgulayan spekülatif bir biyoloji projesidir. Pınar Yoldaş’ın bu sergiye özel olarak hazırladığı ve paleobotanik, deniz biyolojisi ve çağdaş tasarım ve mimarlığın görsel kelime dağarcığını kullandığı “Carboniferous” adlı eser ise, petrol ve diğer fosil yakıtların oluşumunda aracı olan eski çağa ait bitki ve yaşam formları dünyasına fantastik bir yolculuk öneriyor. Het Glazen Huis’in ön odası, antik tarih ile kirlilik ve iklim değişikliği gibi günümüz gerçeklerini kapsayan küresel düzeydeki olası gelecek arasında bir bağlantı kurarken, arka oda birçok yeni heykelsi objeler aracılığıyla botanik yaşamın moleküler mucizelerini gözler önüne seriyor. 

Pınar Yoldaş Hakkında

Disiplinlerarası bir sanatçı/araştırmacı olan Pınar Yoldaş (1979, Denizli), Berlin ve Durham, North Carolina’da yaşıyor. Sanatçı çalışmalarında, biyolojik bilimler ve dijital teknolojiler çerçevesinde, mimari enstalasyonlar, heykel, ses, video ve çizimler aracılığıyla post-hümanizm, eko-nihilizm, Antroposen ve feminist teknobilim konularına ağırlık veriyor. Yoldaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde lisansını tamamladıktan sonra, Bilgi Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansına devam etti. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Bilgi Teknolojileri Bölümü’nde master eğitimini sürdüren Yoldaş, Los Angeles’ta Medya Sanatları Tasarımı Bölümü’nden de bilişsel sinirbilim sertifikası aldı. Pınar Yoldaş hâlen Duke University Bilişsel Sinirbilim ve Medya Sanatları ve Bilimleri Merkezi’nde “Speculative Biology: New directions in Art in the Age of the Anthropocene" başlıklı doktora tezini yazıyor.

Zone2Source Hakkında

Küratör Alice Smits tarafından yönetilen Zone2Source, doğaya yönelik yeni ilişkiler ve uygulamaların keşfedildiği ve çağdaş toplumdaki insan, doğa ve teknoloji arasındaki ilişkilerin yeniden tanımlandığı projelerin geliştirilmesi için bir sergi platformudur. Zone2Source, Amsterdam'daki Amstelpark'da üç pavyonda yer almaktadır. Bu park aslen, Hollanda’da on yılda bir yapılan bahçecilik konusunda uluslararası bir dünya sergisi olan 1972 Floriade için tasarlandı. Özel bahçeleri ve çeşitli bitki çeşitleri ve hayvan türleri ile park, programları için hem ilham kaynağı hem de kavramsal içerik oluşturur. 2013’ten beri davet ettikleri farklı disiplinlerde projeler üzerine çalışan yerel ve uluslararası sanatçılar, parkın cam pavyonlarında ve dışında olmak üzere, insanlar, teknolojileri ve doğa arasındaki ilişkileri yeniden düşünerek parkı da geliştiren projeler üretiyorlar. Aynı zamanda belirli konular etrafında yerel ve uluslararası ortaklarla birlikte sergiler, atölye çalışmaları ve tartışmalar düzenleniyor.