Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Pınar Yoldaş, "The Warm, the Cool and the Cat"

SAHA, Röda Sten Konsthall’da 24 Eylül–13 Kasım 2016 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Pınar Yoldaş’ın yeni eser üretimine destek verdi.

“The Warm, the Cool and the Cat” adlı sergi, bugünün kültür ve toplumunun ekolojik ve biyolojik sistemlerle etkileşimini araştırırken, tekno kapitalizm, bilim kurgu, küresel ısınma, fütürist türler ve sıcak yoga gibi fenomenler arasında düşündürücü bir paralellik çizmeyi amaçlıyor. Yoldaş bu çerçevede, izleyiciyi çok da uzak olmayan fakat tamamıyla değişmiş bir geleceğe doğru fiziksel ve hayali bir yolculuğa çıkaran üç yeni iş üretti. Sergi küresel ısınma, kapitalist tüketim ve Antroposen’in mutasyona uğrayan türlerinin hipotezi gibi konuların üzerine eğiliyor.

Sanatçı, Röda Sten Konsthall’un ana mekânında “G-L-O-B-A-L -W-A-R-M-I-N-G” yazan kızılötesi lamba ısıtıcılarından yapılmış devasa bir levha üretti. Harfler, zaman zaman odaya sıcaklık yayarak ziyaretçilere kamusal bir terleme tecrübesi yaşatıyor. “Global Warming Hot Yoga Studio” isimli iş, günümüzün tedavisi mümkün olmayan tüketim çılgınlığını teatral ve mecazi bir dille tasvir ediyor.

“Artificial Intelligence for Governance, the Kitty AI” isimli iş, 2039 yılında gelecekteki bir şehrin valisi olan bir kedinin seyirciye kendinden ve işinden bahsettiği 3D bir animasyon. Kedi, iklimsel değişikliğin etkilerinin şehri nasıl değiştirdiğini ve şehirde yaşayabilmek için yeni yollar aranmaya mecbur kalınmasının hikâyesini anlatıyor.

“New Species for the Anthropocene: The Young Organism” başlıklı üçüncü işinde ise, Antroposen çağının spekülatif gelecekleri üzerine yoğunlaşıyor. Laboratuvar benzeri bir vitrinde, alttan aydınlatılmış büyük kavanozların içinde sanki geleceğin antrolopolojik fosilleriymiş gibi fütürist bebek türleri sergileniyor. Ekosistemin yüzleştiği farzedilen bütün karanlığa kritik bir cevap niteliğindeki bu iş, kültürel tüketimle ilişkili olarak bitkiler ve hayvanlar için biçilen keyfi değerleri hatırlatırken, biyolojik hayatın başlangıcı ile ilgili sığ varsayımlarımızı da sorguluyor.

Pınar Yoldaş Hakkında

Disiplinlerarası bir sanatçı/araştırmacı olan Pınar Yoldaş (1979, Denizli), Berlin ve Durham, North Carolina’da yaşıyor. Sanatçı çalışmalarında, biyolojik bilimler ve dijital teknolojiler çerçevesinde, mimari enstalasyonlar, heykel, ses, video ve çizimler aracılığıyla post-hümanizm, eko-nihilizm, Antroposen ve feminist teknobilim konularına ağırlık veriyor. Yoldaş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde lisansını tamamladıktan sonra, Bilgi Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansına devam etti. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Bilgi Teknolojileri Bölümü’nde master eğitimini sürdüren Yoldaş,  Los Angeles’ta Medya Sanatları Tasarımı Bölümü’nden de bilişsel sinirbilim sertifikası aldı. Pınar Yoldaş halen Duke University Bilişsel Sinirbilim ve Medya Sanatları ve Bilimleri Merkezi’nde “Speculative Biology: New directions in Art in the Age of the Anthropocene" başlıklı doktora tezini yazıyor.