Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Rijksakademie | Özgür Atlagan

2019 başında Rijksakademie’nin misafir sanatçı programına kabul edilen Özgür Atlagan, iki yıl boyunca Amsterdam’da çalışmalarını sürdürme ve geliştirme fırsatı buluyor. Atlagan, kurum tarafından her yıl düzenlenen ve 22–24 Kasım 2019 tarihlerinde 30 misafir sanatçının atölyelerini kamuya açtığı RijksakademieOPEN’da çalışmalarını ziyaretçilerle paylaştı.

1870 yılında kurulmuş olan köklü sanat kurumu Rijksakademie’nin misafir sanatçı programı her yıl 50’den fazla sanatçıyı ağırlıyor. Rijksakademie, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sanatçılara Amsterdam’da çalışma imkânı sunmak için çeşitli kurumlarla işbirliği yapıyor. SAHA’nın Rijksakademie ile yaptığı işbirliği ile, 2014–2015 yılında Aykan Safoğlu ve Belit Sağ, 2017–2018’de ise Kubilay Mert Ural iki yıllık programa katıldı.

Özgür Atlagan Hakkında

Özgür Atlagan (1984, İzmir) Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü'nden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar yüksek lisans programını tamamladı. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nde doktora adayı olarak tez çalışmasını sürdürmekte. Performans, metin, fotoğraf ve video mecralarıyla çalışan sanatçı yerleştirme ve tiyatro arasında bir yeri aramakta ve olabildiğince şiire yaklaşmaya çalışmaktadır. KABA HAT ve BAÇOY KOOP (Basma Çoğaltma Yayma Kooperatifi) sanatçı kolektiflerinin üyesidir. Çalışmalarını Amsterdam’daki Rijksakademie van beeldende kunsten’de sürdürmektedir.