Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Şakir Gökçebağ

Reorientation

SAHA, Kunstverein Ludwigshafen’da 23 Ocak–10 Nisan 2016 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen Şakir Gökçebağ’ın yeni eser üretimine destek verdi.

Kunstverein Ludwigshafen’daki “Reorientation” sergisi, sanatçının oryantal halıları ve serginin merkezine oturan bir enstalasyonundan oluşuyor. Bu enstalasyon kapsamında, heykel ve fotoğraflardan oluşan ortalama 25 eser sergileniyor. Bunlara ek olarak tespih, bahçe hortumu ve ayakkabı fırçası gibi objelerden ürettiği yeni işleri de sergide yer alıyor.

Günlük hayatta kullandığımız objeleri çözümleyerek bildiklerimizin göreceli olduğuna dikkat çeken Şakir Gökçebağ, toplumu ve hayatı deneyimleme biçimlerimize alternatifler öneriyor. Ready-made, DADA, Sürrealizm, Bauhaus ve Minimalizm'den etkilenen işleri gerçeklik nosyonunu oluşturan farklı katmanları inceliyor. Çoğaltma serileri, deformasyon ve yapı çözümü ile birlikte çizgisellik, açıklık ve basitlik de sanatçının sessiz bir şiirin hüküm sürdüğü eserlerinde ön plana çıkıyor. İzleyicinin gözünde yeni, garip ve bazen de absürd şekil ve anlamlar kazanan objenin alternatif kullanımlarının önerilmesi orijinal işlev ve özelliklerinin sorgulanmasına neden oluyor. Gökçebağ, obje bazlı işlerinin yanı sıra fotoğraf mecrasını kullanan işlerinde gerçekliğin kurgusu ve fotoğraf aracılığıyla temsil edilmesiyle oynuyor. 

Şakir Gökçebağ Hakkında

Şakir Gökçebağ, 1965 yılında Denizli’de doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2001 yılına kadar öğretim üyesi olarak çalıştı. Türkiye’nin yanı sıra aralarında Arp Museum (Remagen), CentrePasqu Art (Bienne), Martin Gropius Bau (Berlin) ve Sotheby’s’in de (Londra) olduğu Avrupa’nın pek çok sanat merkezinde sergiler açtı. George Maciunas (Wiesbaden), Markus Lupertz (Düsseldorf), Stiftung Kunstfonds (Bonn) ödülleri ile birlikte Alman ve Avusturya hükümetlerinin çeşitli burslarına layik görülen sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını Hamburg’da sürdürmektedir.

Kunstverein Ludwigshafen Hakkında

1928 yılında kurulan Kunstverein Ludwigshafen, Rhineland Palatinate’teki en eski sanat kuruluşlarından biridir. 1977’den beri, 500 m²’lik sergi salonunun yer aldığı Bürgermeister-Ludwig-Reichert-Haus’da yer alır. Kunstverein Ludwigshafen’ın ana misyonu güncel sanatı sergilemek ve daha görünür kılmaktır. Sanata deneysel bir yaklaşımı olan platform, yaratıcılığı keşif yoluyla ve genç sanatçılar aracılığıyla tanıtmayı hedefler. Kunstverein’ın programı, yerel ve uluslararası kişisel sergilere, belirli bir tema etrafında oluşturulan grup sergilerine odaklanır. Sanatı daha ulaşılabilir kılmak amacıyla, sergilere eşlik eden rehberli turlar, sanatçılarla röportajlar, tartışma ve okumalar düzenlenmektedir.