Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Sarkis

Respiro

Aynalar, vitray panolar ve sanatçının diğer ikonik eserlerinden oluşan Respiro, sanatçının ürettiği gökkuşağının yedi renginin çiziminden esinlenen Jacopo Baboni-Schilingi’ye ait bir besteyle tamamlanıyor.

SAHA, bu yıl 9 Mayıs–22 Kasım 2015 tarihleri arasında 56.sı düzenlenen Venedik Bienali’nde Defne Ayas’ın küratörlüğünü üstlendiği Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Sarkis’in ‘Respiro’ başlıklı eser üretimine prodüksiyon desteği verdi.

Sarkis, İtalyanca’da nefes anlamına gelen “Respiro” ile zamanların başlangıcına, kendi deyişiyle ‘ilk gökkuşağına, ışığın ilk kırılma anına’ götürüyor. Sarkis, bir tiyatro sahnesi gibi düzenlediği mekânı çift taraflı büyük bir ayna ile ikiye bölüyor. Aynanın iki tarafında Abay, Anna, Aren, Helin, Karla, Claudia ve Linda isimli yedi çocuğun yedi renkle yaptığı parmak izleri yer alıyor. Mekânın iki ucundaki pencerelerin önünde ise sanatçının neondan oluşturduğu gökkuşakları bulunuyor.

Ortaçağa özgü tekniklerle yapılmış ve ortak bellek görüntülerinden oluşan 36 parça vitray pano, Sarkis’in deyimiyle ‘elmas küpeler gibi’ mekânın tavanından sarkarak enstalasyonu bütünlüyor.

Aynalar, vitray panolar ve sanatçının diğer ikonik eserlerinden oluşan Respiro, sanatçının ürettiği gökkuşağının yedi renginin çiziminden esinlenen Jacopo Baboni-Schilingi’ye ait bir besteyle tamamlanıyor. İlk nefesini 3 Nisan’da alan ve 23 Nisan’da hayat bulan Respiro, 7 gün 24 saat kesintisiz olarak çalacak bu beste ve gökkuşağının sönmeyecek ışıklarıyla bienalin sonuna kadar nefes almaya devam edecek.

Sarkis Hakkında

Sarkis (d. 1938) eğitimini İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı, ilk sergisini ise 1960 yılında İstanbul Sanat Galerisi’nde açtı. Kariyeri boyunca farklı mecralarla çalışan Sarkis, 1960’ların sonundan beri yerleştirme sanatının bir ikonu haline geldi. Sanatçının eserleri,  aralarında Centre Georges Pompidou, Paris; Guggenheim Müzesi, New York; Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Paris; Kunst-und- Austellungshalle, Bonn; Louvre Müzesi, Paris; Bode Müzesi, Berlin; ve Kunsthalle Düsseldorf’un bulunduğu birçok kurumda sergilendi. When Attitudes Become Form, Kunsthalle Bern, 1969; documenta VI, documenta VII, Kassel, 1977, 1982; ile Sidney, Şangay, Sao Paulo, Moskova ve İstanbul Bienalleri Sarkis’in katıldığı önemli sergiler arasında yer almaktadır. Sarkis’in son dönem kişisel sergileri arasında,  Galeri Manâ, İstanbul, 2013; ARTER, İstanbul, 2013; Boijmans van Beuningen Müzesi, Roterdam, 2012; Galerie Nathalie Obadia, Paris, 2011 ve 2014; Mamco, Cenevre Çağdaş Sanat Müzesi, Cenevre,  2011; Centre Pompidou Çağdaş Sanat Merkezi, Paris, 2010; ve İstanbul Modern,  2009 sayılabilir.  Sarkis 1964'ten beri Paris'te yaşıyor.  Sanatçı Galerie Nathalie Obadia tarafından temsil edilmektedir.

Defne Ayas Hakkında

Defne Ayas (d. 1976) 2012 yılından bu yana Witte de With Güncel Sanat Merkezi'nin direktörlüğünü sürdürüyor. 2005’ten bu yana New York'taki Performa bienalinin küratörlüğünü de yürüten Ayas, Arthub Asia Kültür Vakfı’nın kurucu eş direktörü ve aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu mirası üzerine sanatçı ve araştırmacıları bir araya getirmiş bir platform olan Blind Dates Projesi'nin eş kurucusu. Elâ Tara’nın annesi olan Ayas,  2012’de gerçekleşen 11. Baltık Uluslararası Sanat Trienali’nin eş-küratörlüğünü yaptı ve 6. Moskova Bienali’nin eş küratörleri arasında yer alıyor.