Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Sena Başöz

SAHA, Tokyo'da bulunan S.Y.P. Art Space'de Experimentierfeld tarafından düzenlenen sergiye davet edilen Sena Başöz’ün yeni eser üretimine destek verdi.

Sena Başöz, 2009 yılında Bard College’da ne yapacağını bilmeyen bir hemşire kılığında bir dizi performans gerçekleştirdi. İki hafta kadar kişisel tarihinin bir parçası olan ve hayranlık beslediği 80’ler hemşirelerinin kılığında dolaştı. Times Square’de tanımadığı insanların nabzını aldı. Hemşirenin yardım eden, fedakâr rolünün kadınlara yakıştırılan bir toplumsal cinsiyet rolü olması üzerine düşünüyordu. Sanat-şifa ilişkisi sanatçı için bu dönem önem kazandı. Sargı bezlerinin yaranın üzerinde yapılan bir kolaj olduğunu, ameliyatın iyileştirmek için önce yaraladığını ve iyileşmenin mahremiyet gerektirdiğini farketti. Bir dizi üzerinde oynanmış fotoğraftan oluşan video işi Doktorculuk bu dönemin bir ürünüydü. Sanatçı insan doğasındaki yaratıklığın bizleri birbirimize ve doğaya kenetleyen tek bağ olması üzerinden düşünüyor: Bu en çok güvenebileceğimiz yanımız. Yaranın pansumana ihtiyacı vardır ama aslında zamanla kendi kendine iyileşir. Dünyayı dönüştürmek isteyen bir hemşire bunu iyi bilir.

Sanatçı, ‘hemşire’ alter egosunu Experimentierfeld Tokyo için yeniden canlandırdı. Başöz, dev bir silgiye benzeterek yaptığı alet cihaz aracılığıyla yeni bir çevreye uyum olasılığını araştırırken, göç etmeye dair endişelerini de yansıtıyor.

Sanatçılar: Sena Başöz; Margit Greinöcker; Katharina Gruzei; Satoshi Hashimoto; Chris Hunter;  joechlTRAGSEILER; Eginhartz Kanter; Nito Kento; Rainer Noebauer; Simona Obholzer; Picknicks: Midori Mitamura, Natsumi Sakamoto, Momoko Ishihara; Haruko Sasakawa; Sonny Square; Kenji Yamada ve Shotaro Yoshino.

Sena Başöz Hakkında

Sanatçı ve film yönetmeni olan Sena Başöz (1980, İzmir), İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor. 2010 yılında Bard College’da Film/Video alanında yüksek lisansını tamamladı. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Sanat Tarihi doktorasını sürdürmektedir. Çalışmaları DEPO, Siemens Sanat, Badgast, LAXART gibi mekanlarda sergilendi ve Cannes Film Festivali, Crossing Europe, Gran Paradiso (Progetto Natura Ödülü), Documentarist gibi festivallerde gösterildi. Frischzelle Intermedia Performans Festivali ve UnStumm gibi platformlarda performanslar gerçekleştirdi.  2010 yılında Avusturya’da Atelierhaus Salzamt Misafir Sanatçı Programı’na katılan Başöz, Boğaziçi Üniversitesi’nde Güncel Sanat dersi de veriyor.

Experimentierfeld Hakkında

“Experimentierfeld” 2011 yılında sanatçılar tarafından kurulan bağımsız bir sanat inisiyatifidir. Farklı yerlerde düzenledikleri kısa süreli misafir sanatçı programlarıyla grup projeleri üretir. Proje, yeni ve mekâna özgü eserlerin gerçekleştirilmesi ve bunları bir sergi şeklinde sunma imkânı üzerine odaklanıyor. Hedefleri, farklı ülkelerin veya şehirlerin katılımcıları arasındaki değiş tokuşun ve yerel sanat ve kültürel sahne ile ağ oluşturulmasının desteklenmesidir. Experimentierfeld proje serisi, yalnızca sanat eserinin tanıtımında önemli bir itici güç olmakla kalmaz, aynı zamanda kültür yaratıcılarının potansiyelini de geniş bir kitleye gösterir. Experimentierfeld, şimdiye kadar 2011–2016 yıllarında Amsterdam, Augsburg, Innsbruck, Aarau ve Linz'de gerçekleşti.