Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Sena Başöz, "Ars Oblivionis"

Ars Oblivionis

SAHA, Sena Başöz'ün 1 Kasım - 1 Aralık 2020'de Lotsremark Projekte'de düzenlenen kişisel sergisine yayın desteği veriyor.

Sena Başöz’ün çalışmaları bir yandan kurumsal arşivlerin aktivasyon koşullarına odaklanırken diğer taraftan kurumsal alana girmeyenkişisel arşivlere, hikayelere ve birikmiş bilgilere ne olduğunu sorgular. Travma vakalarından sonra iyileşme süreçlerini inceler. Son dönem eserleri ölüm, yenilenme ve özgürleşme gibi konulara odaklanıyor. Organizmanın yenilenme süreçleri ve doğanın uzun vadede kurduğu denge, sanatçının çalışmalarında kullandığı anlatıların özünü oluşturuyor.

Sanatçı, eserlerinde rüzgar ve su gibi türbülanslı doğal unsurların etkilerini ve potansiyellerini araştırıyor. Türbülansın yapısında oluşan küçük değişiklikler, zaman içinde daha büyük bir değişikliğe yol açabilir. Başöz, arşivle ilgili sanatsal araştırması çerçevesinde  bir metafor olarak Ren nehrinin sularını ve florasını inceliyor. Çalışma sonuçlarını, Ars Oblivionis adlı sergisinde mekana özgü bir enstalasyonda bir araya getiriyor.

Sena Başöz Hakkında

Sena Başöz İstanbul’da yaşayan görsel sanatçı ve yönetmen. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Son dönem sergileri arasında DEPO İstanbul'da gerçekleşen kişisel sergisi Hafiflemeye Dair, Hamburger Bahnhof'daki Studio Bosporus, Tokyo Metropolitan Müzesi'ndeki Sessiz Diyalog, 13. Sharjah Bienali İstanbul Projesi Bahar ve Memphis Gallery-Linz (Lisa Truttman ile) yer alıyor. Filmleri, Cannes Film Festivali, Crossing Europe, Jihlava IDFF ve Gran Paradiso gibi pek çok festivalde gösterildi. Sanatçı Cité Internationale des Arts Paris’te, Atelierhaus Salzamt Linz’de ve Delfina Foundation Londra'da misafir sanatçı programlarına katıldı.  Sena Başöz pratiğinde travma sonrası iyileşme süreçlerini; bakım, ilgi, doğanın kendi kendine rejenerasyonu ve uzun vadede dengelenmesi etrafında ele alıyor.