Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Serkan Taycan

Scenario I, Cat in Box

SAHA, Corridor Project Space’de 28 Mayıs–24 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Scenario I, Cat in Box” sergisine, Serkan Taycan’ın yeni eser üretimi için destek verdi.

Türkiye’den ve Hollanda’dan sanatçıların bir yazarla işbirliği yaptığı üçlü bir sergi serisi olan “A Particular Scenario”, çağdaş sanat pratiği olarak hikaye anlatımına odaklanıyor. Sergilerden her biri sırasıyla toprak, su ve rüzgar olmak üzere farklı temalara değiniyor. Proje, Amsterdam ve İstanbul arasında kişisel, estetik ve politik bir bağ kurmayı amaçlıyor.

Christine Bax bu üç sergiyi içiçe geçirerek, birbirine bağlayacak bir metin yazıyor. Bu metin, sadece sanatçıların değil aynı zamanda ziyaretçilerin de düşünülenden çok daha birbirleriyle bağlantılı olduğunu ortaya çıkarıyor. Serginin araştırma malzemeleri ve resimleriyle birlikte, serginin bitiş tarihi olan Eylül ayından sonra yayınlanacak olan metin, “A Particular Scenario” kitabında Türkçe ve İngilizce olarak yer alacak.

“A Particular Scenario”nun ilk sergisinde, Serkan Taycan yürüyüş rotası arşivinin bir kısmını yeni bir enstalasyonda sergiliyor. Serkan Taycan’ın hem sanatsal hem de aktivist bir projesi olan “İki Deniz Arası” (Between Two Seas), ilk olarak 2013 yılında 13. İstanbul Bienali’nde sergilendi. İstanbul’un batısında Karadeniz ve Marmara Denizi arasındaki bu 4 günlük yürüyüş rotası, İstanbul’un endişe verici değişimini yaya olarak deneyimleme olanağı sağlıyor. 2013 yılından beri kişi ve gruplar, bu dört günlük yürüyüş sonunda 60 kilometrelik bir yol katetmiş oluyorlar. “İki Deniz Arası” ruhun dünya algısını açan yürüyüş ritmini kutsallaştıran bir eylem olarak, hem bir teklif hem de bir davetiyedir. Bu eylem, Karadeniz ve Marmara Denizi arasında bir geçit oluşturmaya muhtemelen en elverişli projedir.

Serkan Taycan Hakkında

Serkan Taycan (1978, Gaziantep), mühendislik eğitiminin ardından Nordens Fotoskola’da (İsveç) belgesel fotoğraf eğitimi aldı. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü'nde ve Aalto Üniversitesi (Helsinki) Fotoğraf Bölümü'nde yüksek lisans programını tamamladı.

Çalışmalarında kentsel ve kırsal mekânların dönüşümüne, bu dönüşümün etkilerine, gelecek projeksiyonlarına ve bu süreçlerin parçası olan insanlık durumlarına odaklanır. İşlerinde öncelikli olarak fotoğraf ve haritaları yürümeyle ilişkilendirerek kullanır.

Çalışmaları Venedik Mimarlık Bienali, İstanbul Bienali, Helsinki Fotoğraf Bienali, Sinop Bienali, Selanik Fotoğraf Bienali, MAXXI, SALT, İstanbul Modern, Saint-Petersburg Rusya Ulusal Fotoğraf Merkezi, Malmö Müzesi ve Seattle Fotoğraf Merkezi gibi çeşitli kurum ve bienallerde sergilenmiştir.

Serkan Taycan, 2015 yılında Paris'teki Cité Internationale des Art'da misafir sanatçı olarak ağırlandı. Bağımsız fotoğraf kollektifi RecCollective’ın bir üyesi olan sanatçı, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarına devam etmektedir.

DE KIJKDOOS ve Corridor Project Space Hakkında

DE KIJKDOOS Public Space, 2010 yılından beri işbirlikçi kültürel üretimler ve her türlü sanatsal araştırmaya hizmet eden bir kültür kabinesi olmuştur. Mekân, yaratıcı, absürd ve zekice kurgulanmış fikirleri geniş bir kitleye ulaştırmıştır. DE KIJKDOOS, 5 yıllık tecrübenin ardından faaliyetlerini Wilhelmina Pakhuis bünyesinde genişleterek, kültürel anlatıların, tarih ve toplumsal hafızanın Türkiye ve Hollanda’dan çağdaş sanatı arasındaki diyaloğun izleyici ile paylaşıldığı yeni bir alan yaratma şansı elde etmiştir.