Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Sinopale 5

Kümeler ve Kristaller: Sıfır Noktasında Gözlem

Sinopale 5  ”Kümeler ve Kristaller: Sıfır Noktasında Gözlem” ana başlığı altında 12 Temmuz – 31 Ağustos 2014 tarihleri arasında gerçekleşiyor. SAHA, bienale davet edilen sanatçıların iş üretimlerine destek verdi.

Sinopale bu yaz paylaşma, ortak nokta, farklılık ve bilginin, bilgi olmayanın yanı sıra estetik, sosyal ve politik pratiklerin bir alanı olarak aynı sürecin diğer yönleri olarak görülebilecek belirli bir alanın bilgisinden elde edilen deneyimden öğrenilen ve yaşanılan sanat pratiklerini bir araya getiriyor. Bunun gibi temsili değerler -mekansal ve doğrusal olmayan şekilde oluşturulmuş- sanat ve tarihte ortaktır.

Sinopale’nin bu versiyonu tamamen öğrenmenin minör biçimleriyle ilgilenmeye, alternatif toplum eğitimini desteklemeye ve alanda üretilmiş sanat ev bilgiye eşit erişim sağlamaya adanmıştır. Bununla marjinalleştirilmiş, dışlanmış ve unutulmuş bilgiyi kullanan ve yeniden değerlendiren ekolojiye saygılı ve ondan ilham alan bir sosyal gelişme adına bugünün farkındalığını arttırmayı ve kullanılmış maddeleri dönüştürerek onlara yeniden yaşam vermeyi umuyor.

Ayrıntılı bilgi için: Sinopale

Küratörler ve Sanatçılar

Küratörler
T. Melih Görgün, Dimitrina Sevova, Emre Zeytinoğlu, Aslı Çetinkaya, Işın Önol, Elke Falat.

Sanatçılar
Nezaket Ekici (Almanya-Türkiye), Ona B. (Avusturya), Yann Pocreau (Kanada), Oliver Hölzl (Avusturya), Evrim Kavcar (Türkiye), Serkan Taycan (Türkiye), m-a-u-s-e-r (Aslı Serbest&Mona Mahal) (Almanya-Türkiye), Karin Fisslthaler (Avusturya), Miriam Hamann (Avusturya), Johanna Reiner – Johannes Hoffman (Avusturya), Yasemin Özcan (Türkiye), Aylin Tekiner (Türkiye), Eşref Yıldırım (Türkiye), Pınar Öğrenci(Türkiye), RELAX (chiarenza&hauser& co)(İsviçre), Francisca Koch (İsviçre), Daniel Marti (İsviçre), Esther Kempf (İsviçre), Teresa Henriques (Portekiz), Benjamin Egger (İsviçre), Konstantinos Manolakis (Yunanistan-İsviçre), Garrett Nelson (İsviçre), Romy Rüegger (İsviçre), Yapı-Sanat Kooperatifi (Avusturya-Türkiye), Markus Hanakam-Roswitha Schuller (Avusturya).

Sinopale Hakkında

Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali yerel kalkınma bağlamında sivil toplumun kültür ve sanat temelli diyalog geliştirmek amacıyla “paylaşıma dayalı bir sanat üretimi” modelinde bir araya gelmesini sağlayan uluslararası bir projenin adıdır. İki yılda bir gerçekleştirilen bu proje her yaştan kentlinin kendi yaşam alanlarını gelecek vizyonuna sahip olarak yeniden algılamaları, kent sorunları üzerine düşünmeleri, ortak tarihsel belleğin paylaşımı ve bunun sanat üretimine yönelik olarak düzenlenmesini, daha iyi bir sosyal yaşam alanını oluşturmaya yönelik olarak kentsel, ulusal ve uluslararası çalışmayı amaçlar.