Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Sinopale 6

Aktarım

SAHA, 19 Ağustos–17 Eylül 2017 tarihleri arasında altıncısı gerçekleşen Uluslararası Sinop Bienali'ne Türkiye'den davet edilen sanatçıların eser üretimlerine destek verdi.

Sinopale 6, “Aktarım” kavramı etrafında şekilleniyor. “Aktarım” çeşitli anlamlara sahip bir kelime; hepsi de değerler arasında bir durumu ifade ediyor. Arada kalmış boşluklarla oynayarak, ilerlemeye ve aktarımlara, hareket ve görselleştirme bağlamında kavramsal bir alan yaratmaya olanak sağlıyor.

Sinopale 6, ilişkisel bağlantısallıklarla birleşimsel alanlar yaratmak adına, maddesel ve kültürel hafızanın tarihinde yer alan görüşmelere ve buluşmalara temas ediyor. Sinopale, farklı formlarda çok sayıda etkinlikten meydana gelen, merkezin dışında yer alan genç bir çağdaş sanat bienali.

Sinopale’yi uzun vadeli, sürdürülebilir mikro-politik ve gönüllü çabalar üzerine kuran Avrupa Kültür Derneği, sanatçı seçimini ve programı uluslararası küratörlerle sıkı bir işbirliği içinde gerçekleştiriyor. Çapraz kültürel değişimlerle yerel bağlam arasında bir format oluşturabilmek adına, sergilemeye, etkinliklere ve etinliklerin tematik ve gelişigüzel yönüne pragmatik ve pratik müşterek bir anlayışla yaklaşıyor.

Küratörler ve Sanatçılar

Küratörler
Melih Görgün (Türkiye), Nike Bätzner (Almanya), Jonatan Habib Engqvist (İsveç).

Sanatçılar
Anne Baumann (Almanya), Sophie Baumgärtner (Almanya), Aylin Çakıner (Türkiye), Bernhard Cella (Avusturya), Alvaro Campo (İsveç), Canan Dağdelen (Avusturya), Ayşe Erkmen (Türkiye/Almanya), Cevdet Erek (Türkiye), Philippe van Eetvelt (Türkiye/Kanada), Wilhelm Frederking (Almanya), Mürteza Fidan (Türkiye), Ulrike Grossarth (Almanya), Frank Hagen (Avusturya), Petrit Halilaj (Kosova), İpek Hamzaoğlu (Türkiye/Avusturya), Murat Haschu (Rusya), Kristina Heinrichs (Almanya), Nil İlkbaşaran (Türkiye/Hollanda), Sebastien Koerbs (Almanya), Volkan Kızıltunç (Türkiye), Maria Lantz (İsveç), leavinghomefunktion: Anne Knoedler, Johannes Foetsch, Elisabeth Oertel, Effy Zeniou, Kaupo Holmberg (Almanya/Kıbrıs/Gürcistan), Ulrike Mohr (Almanya), Nina Naussed (Almanya), Jonas Nobel (İsveç), Raluca Popa (Romanya), Julian Rosefeldt (Almanya), Bella Rune (İsveç), Ginan Seidl & Yalda Afsah (Almanya), Esther Suarez Ruiz (Kolombiya), Youssef Tabti (Fransa/Almanya).

Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali Hakkında

Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali yerel kalkınma bağlamında sivil toplumun kültür ve sanat temelli diyalog geliştirmek amacıyla “paylaşıma dayalı bir sanat üretimi” modelinde bir araya gelmesini sağlayan uluslararası bir projenin adıdır. İki yılda bir gerçekleştirilen bu proje her yaştan kentlinin kendi yaşam alanlarını gelecek vizyonuna sahip olarak yeniden algılamaları, kent sorunları üzerine düşünmeleri, ortak tarihsel belleğin paylaşımı ve bunun sanat üretimine yönelik olarak düzenlenmesini, daha iyi bir sosyal yaşam alanını oluşturmaya yönelik olarak kentsel, ulusal ve uluslararası çalışmayı amaçlar.