Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Suat Öğüt

Scenario III, A Floating Art Space inside of A Building

SAHA, Corridor Project Space’de 29 Temmuz–20 Ağustos 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Scenario III, A Floating Art Space inside of A Building” sergisine, Suat Öğüt’ün yeni eser üretimi için destek verdi.

Suat Öğüt’ün “In Remembrance of Williwaw” adlı mekâna özgü yerleştirmesi, kişisel ve kamusal olanı ilişkilendiriyor. Bu çalışma, dışarıda devam eden büyük sorunlar ve güç yapılarının özel alandan –perde arkasındaki bir konfor bölgesinden– nasıl gözlemlenebileceğine işaret ediyor. Öğüt bu yerleştirmesinde, sembolik temsilleri sorgulayarak perde ve bayrak arasındaki malzemelerin rolünü değiştiriyor. Beyaz bayrak, koruma, ateşkes ve müzakere isteği olarak bilinir. Perde, mekânın sonundaki kurgusal günışığı ile ayarlanmış bir tiyatro sahnesi olarak sürekli hareketlerle dalgalanır.

Türkiye’den ve Hollanda’dan sanatçıların bir yazarla işbirliği yaptığı üçlü bir sergi serisi olan “A Particular Scenario”, çağdaş sanat pratiği olarak hikâye anlatımına odaklanıyor. Sergilerden her biri sırasıyla toprak, su ve rüzgar olmak üzere farklı temalara değiniyor. Proje, Amsterdam ve İstanbul arasında kişisel, estetik ve politik bir bağ kurmayı amaçlıyor.

Christine Bax bu üç sergiyi içiçe geçirerek, birbirine bağlayacak bir metin yazıyor. Bu metin, sadece sanatçıların değil aynı zamanda ziyaretçilerin de düşünülenden çok daha birbirleriyle bağlantılı olduğunu ortaya çıkarıyor. Serginin araştırma malzemeleri ve resimleriyle birlikte, serginin bitiş tarihi olan Eylül ayından sonra yayınlanacak olan metin, “A Particular Scenario” kitabında Türkçe ve İngilizce olarak yer alacak.

Suat Öğüt Hakkında

Suat Öğüt (1986, Diyarbakır), Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim ve Heykel Bölümü’nden 2007 yılında mezun oldu. 2010’da Münih’te bulunan Willa Waldberta misafir sanatçı programında üç ay süreyle ağırlandı. 2013’te Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü’nün kazananlarından biri olan Suat Öğüt, 2014’ten bu yana Amsterdam’daki Corridor Project Space’in proje koordinatörlerinden biri olarak görev alıyor. Aynı zamanda B.I.T Kolektif’in üyelerinden olan sanatçı, şu anda Amsterdam ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 

DE KIJKDOOS ve Corridor Project Space Hakkında

DE KIJKDOOS Public Space, 2010 yılından beri işbirlikçi kültürel üretimler ve her türlü sanatsal araştırmaya hizmet eden bir kültür kabinesi olmuştur. Mekân, yaratıcı, absürd ve zekice kurgulanmış fikirleri geniş bir kitleye ulaştırmıştır. DE KIJKDOOS, 5 yıllık tecrübenin ardından faaliyetlerini Wilhelmina Pakhuis bünyesinde genişleterek, kültürel anlatıların, tarih ve toplumsal hafızanın Türkiye ve Hollanda’dan çağdaş sanatı arasındaki diyaloğun izleyici ile paylaşıldığı yeni bir alan yaratma şansı elde etmiştir.