Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Suat Öğüt, "İlk Türk Göçmen ya da Devrimin İsimsiz Kahramanları"

İlk Türk Göçmen ya da Devrimin İsimsiz Kahramanları

Public Art Amsterdam (22 Haziran—30 Eylül 2018) “Pay Attention Please!” başlığıyla ilk edisyonunu gerçekleştiriyor. Amsterdam’dan aralarında Framer Framed’in de yer aldığı 11 kurum, sanata çeşitli yaklaşımları kamusal alanda aynı platformda buluşturmak üzere bir araya geliyor. Framer Framed, “Monuments to the Unsung” isimli projesi kapsamında Amsterdam-Noord bölgesinde kamusal alan çalışması yapmak üzere Suat Öğüt, Wafae Ahalouch ve Walid Siti’yi davet etti.

Suat Öğüt’ün “İlk Türk Göçmen ya da Devrimin İsimsiz Kahramanları” isimli çalışması Türkiye’den Avrupa ülkelerine göç etmiş 9 kişinin bronz büstlerinden oluşuyor. Bu büstler, Türkiye’den siyasi idealleri nedeniyle göç edip, Hollanda’da ‘gastarbeiders’ (misafir işçi) olarak isimlendirilen göçmenlere bir övgü niteliğindedir. Bugün ise Türkiyeli işçi göçmenler, 1960’lardan itibaren yerleştikleri ve ekonomik katkıda bulundukları Amsterdam-Noord bölgesinden turistlere ve gayrimenkul danışmanlarına yer açmak üzere periferiye itilmişlerdir.

Suat Öğüt Hakkında

Suat Öğüt (1986, Diyarbakır), Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim ve Heykel Bölümü’nden 2007 yılında mezun oldu. 2010’da Münih’te bulunan Willa Waldberta misafir sanatçı programında üç ay süreyle ağırlandı. 2013’te Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü’nün kazananlarından biri olan Suat Öğüt, 2014’ten bu yana Amsterdam’daki kurucusu olduğu Corridor Project Space’in proje koordinatörlerinden biri olarak görev alıyor. Aynı zamanda B.I.T Kolektif’in üyelerinden olan sanatçı, şu anda Amsterdam ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Framer Framed Hakkında

Framer Framed, güncel sanat, görsel kültür, eleştirel kuram ve pratik için oluşturulmuş bir platformdur. Her sene uluslararası küratörler ve sanatçılarla yapılan işbirlikleriyle, kimlik politikaları ve tarih yazımı gibi konulara yoğunlaşan sergilere paralel olarak kamusal programlar düzenler. Framer Framed, diyalog için oluşturduğu bu ortak alan ile globalleşmiş bir toplum içinde çoğunluğun seslerini göstermeyi hedefler.