Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

The Association for Modern and Contemporary Art of the Arab world, Iran, and Turkey (AMCA)

Benzerlik ve Farklılıklar Üstüne: Ortadoğu’da Çağdaş Sanat ve Modernizmin Sınırları

18–19 Ekim tarihlerinde “Benzerlik ve Farklılıklar Üstüne: Ortadoğu’da Çağdaş Sanat ve Modernizmin Sınırları” başlığıyla New York Üniversitesi Kevorkian Merkezi’nde gerçekleşen bu yılki konferansa Türkiye’den Ceren Özpınar davet edildi. SAHA, Ceren Özpınar’ın konferansa katılımına destek verdi. Özpınar, “Türkiye’nin Yeni Sanat Tarihi: Türkiye’den Çağdaş Sanat Tarihi Yazımı Analizi” başlığı altında konuşmasını gerçekleştirdi. 

http://www.amcainternational.org/conference.html

Ceren Özpınar Hakkında

Ceren Özpınar güncel sanat, tarih ve sanat tarihi yazımı üstüne çalışıyor ve İstanbul’da yaşıyor. İtalyan Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü mezunudur. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde yüksek lisansını tamamlamıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nde, sanat tarihi yazımı üzerine doktora çalışmasını sürdürmektedir. Türkiye'de Kültür Politikaları: Sivil Perspektif Raporu (2011) kitabının yazarlarındandır. Ulusal ve uluslararası konferanslarda bildiriler sunmuştur. Akademik yayınlarda ve ulusal sanat dergilerinde makaleleri yer almıştır. Lisans ve lisansüstü seviyede, sanat tarihi, uygarlık tarihi, 20. yüzyıl sanatı ve görsel kültür üzerine dersler vermektedir.

The Association for Modern and Contemporary Art of the Arab world, Iran, and Turkey (AMCA) Hakkında

2007’de kurulan kar amacı gütmeyen, uluslararası özel organizasyonlar düzenleyen dernek, Ortadoğu sanat ve kültür tarihini geliştirmek üstüne çalışıyor. Middle East Studies Association (MESA) ve the College Art Association (CAA) ile birlikte çalışan AMCA, organizasyonlarıyla oluşturduğu iletişim ağıyla gelişmekte olan bu alanı ileri bir seviyeye taşımayı hedefliyor. 2007’den bu yana MESA ve CAA’da paneller düzenleyen kurum, 2010’dan beri bu konuda senelik konferanslar düzenliyor. Şu ana kadar yapılan iki konferans Doha’da ve Beyrut’ta gerçekleştirildi. Bu sene düzenlenen 3. konferans Türkiye sanat tarihinden de önemli ölçüde beslenecek.