Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

The Curatorial Intensive - Curating Beyond Exhibition Making

Program Hakkında

ICI, 21–30 Ekim 2012 tarihleri arasında, küratörlere kamusal etkinlikler, atölye çalışmaları ve benzeri formatta programları düzenlemek üzerine kavramsal ve lojistik açılımlar sunan ilk kısa dönemli programını gerçekleştirdi.

ICI, 21–30 Ekim 2012 tarihleri arasında, küratörlere kamusal etkinlikler, atölye çalışmaları ve benzeri formatta programları düzenlemek üzerine kavramsal ve lojistik açılımlar sunan ilk kısa dönemli programını gerçekleştirdi. “Curatorial Intensive: Curating Beyond Exhibition Making” (Sergi Yapımının Ötesinde Küratörlük) başlıklı programda tartışılan konular arasında süreli pedagojik projeler için yeni formatlar, etkinlik ve küratöryel yayınların üretimi ve geleneksel müzelerde kullanılan eğitim modelleri yer alıyordu. Bütün oturumların merkezinde ise, izleyici kitlesi ve kamunun yanı sıra programlama sürecinde zaman ve mekânın değerlendirilmesi vardı. Daha fazla bilgi için: http://curatorsintl.org/intensive/curating_beyond_exhibition_making SAHA Derneği, “Curatorial Intensive: Curating Beyond Exhibition Making” programına kabul edilen Fatoş Üstek’in katılımını destekledi. YÜRÜTÜCÜLER VE DANIŞMANLAR Sarah Hromack, Anthony Huberman, Brian Kuan Wood, Carin Kuoni, Sina Najafi, Sofía Olascoaga, Sally Tallant, Dominic Willsdon, Pablo Helguera, Luis Camnitzer, Chus Martínez KATILIMCILAR Deena Chalabi, Jennifer Davis, Shlomit Dror, Emily Garner, Pablo Guardiola, Olga Sureda Guasch, Maiza Hixson, Fatima Hussain, Georgie Meagher, Anne Reeve, Rosana Sancin, Eric Golo Stone, Fatos Ustek, Didem Yazici, Vanini Belarmino

Katılımcı Hakkında

Fatoş Üstek, ICI'ın “Curatorial Intensive: Curating Beyond Exhibition Making” başlıklı eğitim programına SAHA bursuyla katıldı.

Fatoş Üstek, çalışmalarını Londra’da sürdürüyor. AICA Türkiye üyesi olan Üstek, İsveç’teki Linkopings Üniversitesi’nin Vision Forum bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak çalışıyor; çeşitli dergilere, sergi kataloglarına ve yayınlara düzenli olarak yazıyor. OuUnPo’nun çekirdek ekibinde yer alan Üstek, Per Huttner’le birlikte La Durée’yi ve Vision Forum çatısı altında Anna Gritz’le birlikte I N F R A’yi yönetiyor. Üstek, Beklenmedik Karşılaşmalar: Mimarlıkla İlişki Bağlamında 2000’li Yılların Çağdaş Sanat Çalışmaları başlıklı kitabın editörlüğünü yürüttü; Book of Confusions’ın yazarı olan Üstek, Veronika Hauer’le birlikte Nowiswere güncel sanat dergisini kurdu ve editörlüğünü üstlendi (2008–2012).

ICI ve Curatorial Intensive Hakkında

ICI, dünyanın dört bir yanındaki küratör, sanatçı ve kurumları bir araya getirerek uluslararası bir ağ oluşturmayı amaçlıyor.

Independent Curators International (ICI –Uluslararası Bağımsız Küratörler), New York merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Geçtiğimiz 35 sene içerisinde 3700’den fazla sanatçının işlerinin yer aldığı 118 gezici sergi düzenleyen ICI, 29 farklı ülkeden 621 müze, üniversite galerisi ve sanat merkezi ile çalıştı. Dünyanın pek çok yerinde sergi, etkinlik ve eğitim programları düzenleyip yayınlar yapan ICI ayrıca farklı eğitim programları sunuyor. SAHA Derneği ile Independent Curators International arasındaki işbirliği sayesinde 2011’den itibaren 3 yıl boyunca ICI’ın uluslararası eğitim programlarına Türkiye’den başvuran ve kabul edilen küratörlerin katılımı SAHA tarafından destekleniyor. Bu işbirliği, ayrıca ICI çatısı altında “SAHA Research Award” (SAHA Araştırma Ödülü) başlığıyla yeni bir program oluşturulmasını da sağladı. ICI’ın eğitim programına katılan küratörler, araştırmalarını sürdürmek için bu ödüle başvurabiliyorlar. The Curatorial Intensive, ICI’ın düzenlendiği bir kısa dönem eğitim programıdır. Bu program, güncel performans sanatı küratörlüğünün nasıl yapıldığını ve teorik alandaki yansımalarını tartışmak amacıyla, senede iki kez gerçekleştiriliyor. ICI komitesi tarafından seçilen 10 ila 14 küratör, dünyaca ünlü sanatçılardan, küratörlerden ve sanat tarihçilerinden oluşan eğitim kadrosu ile birlikte çalışma şansı yakalıyor. ICI ve programları ile ilgili daha fazla bilgi için:
curatorsintl.org