Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

The Curatorial Intensive - Curating Institutions

Program Hakkında

ICI, 5–11 Ağustos 2012 tarihleri arasında, ilk kez Çin’de bir küratöryel eğitim programı düzenledi.

ICI, 5–11 Ağustos 2012 tarihleri arasında, ilk kez Çin’de bir küratöryel eğitim programı düzenledi. Kurumun Pekin’deki Güzel Sanatlar Akademisi İnsan Bilimleri Bölümü’yle birlikte ele aldığı bu kısa dönemli programın başlığı “Geleceğin Müzesi?: Kurum Küratörlüğü” idi. Program, sanatçıların ve yeni sanat izleyicilerinin değişen ihtiyaçlarına cevap verecek çağdaş sanat altyapılarını yaratıcı bir biçimde oluşturmak üzere stratejiler geliştirirken küratöryel düşünce biçimini devreye sokmayı amaçlıyordu. Daha fazla bilgi için: http://curatorsintl.org/intensive/the_museum_of_the_future_curating_institutions SAHA Derneği, ICI’ın Çin’de düzenlediği “Geleceğin Müzesi?: Kurum Küratörlüğü” başlıklı eğitim programına kabul edilen Ceren Erdem’in katılımını destekledi. YÜRÜTÜCÜLER VE DANIŞMANLAR Zdenka Badovinac, Tobias Berger, Zoe Butt, Kate Fowle, Wang Huangsheng, Rodrigo Moura, Philip Tinari, Doryun Chong, Mami Kataoka, Terry Smith, Yu Ding, Collin Chinnery, Shen Qibin, Wang Huangsheng KATILIMCILAR Miguel Amado, Ceren Erdem, Özge Ersoy, Oko Goto, Amita Kirpalani, Thierry Leviez, Kang Li, Zhenzheng (Felix) Ma, Wang Lili (Veronica), Anca Mihuleţ, Sabrina Moura, Martha Soemantri, Ping Chiao (Paula) Tsai, Jiang Yuehong

Katılımcı Hakkında

Ceren Erdem ICI'ın "Geleceğin Müzesi?: Kurum Küratörlüğü" programına SAHA bursuyla katıldı.

Ceren Erdem çalışmalarını Brooklyn, New York’ta sürdürüyor. Erdem, Long Island City’teki Court Square Project Space’in kurucularından ve küratörlerinden; internet tabanlı bir küratöryel platform ve dergi olan Interventions’ın da kurucularından ve editörlerinden biri. Ceren Erdem, Columbia Üniversitesi’nin Modern Sanat: Eleştirel ve Küratöryel Çalışmalar ve Sabancı Üniversitesi’nin Görsel Sanat ve Görsel İletişim Tasarımı yüksek lisans programlarını tamamladı. 9. ve 10. İstanbul Bienallerinde Sergi Yöneticisi olarak görev yapan, ayrıca küratöryel asistanlık görevleri de üstlenen Erdem, daha sonra British Council’da Yaratıcı Ekonomiler Yöneticisi olarak çalıştı ve Türkiye ve Güneydoğu Avrupa’da tüm sanat formları ve yaratıcı sektörler için kapsamlı bir program geliştirdi.

ICI ve Curatorial Intensive Hakkında

ICI, dünyanın dört bir yanındaki küratör, sanatçı ve kurumları bir araya getirerek uluslararası bir ağ oluşturmayı amaçlıyor.

Independent Curators International (ICI –Uluslararası Bağımsız Küratörler), New York merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Geçtiğimiz 35 sene içerisinde 3700’den fazla sanatçının işlerinin yer aldığı 118 gezici sergi düzenleyen ICI, 29 farklı ülkeden 621 müze, üniversite galerisi ve sanat merkezi ile çalıştı. Dünyanın pek çok yerinde sergi, etkinlik ve eğitim programları düzenleyip yayınlar yapan ICI ayrıca farklı eğitim programları sunuyor. SAHA Derneği ile Independent Curators International arasındaki işbirliği sayesinde 2011’den itibaren 3 yıl boyunca ICI’ın uluslararası eğitim programlarına Türkiye’den başvuran ve kabul edilen küratörlerin katılımı SAHA tarafından destekleniyor. Bu işbirliği, ayrıca ICI çatısı altında “SAHA Research Award” (SAHA Araştırma Ödülü) başlığıyla yeni bir program oluşturulmasını da sağladı. ICI’ın eğitim programına katılan küratörler, araştırmalarını sürdürmek için bu ödüle başvurabiliyorlar. The Curatorial Intensive, ICI’ın düzenlendiği bir kısa dönem eğitim programıdır. Bu program, güncel performans sanatı küratörlüğünün nasıl yapıldığını ve teorik alandaki yansımalarını tartışmak amacıyla, senede iki kez gerçekleştiriliyor. ICI komitesi tarafından seçilen 10 ila 14 küratör, dünyaca ünlü sanatçılardan, küratörlerden ve sanat tarihçilerinden oluşan eğitim kadrosu ile birlikte çalışma şansı yakalıyor. ICI ve programları ile ilgili daha fazla bilgi için:
curatorsintl.org