Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

The Curatorial Intensive – Instituto Inhotim

Instituto Inhotim Hakkında

Bir sivil toplum kuruluşu olan Instituto Inhotim, dünyanın farklı yerlerinden pek çok sanatçının işlerinin yer aldığı geniş bir koleksiyona sahip.

Brezilya’da faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan Instituto Inhotim, geçici ve kalıcı galerilerde olduğu kadar açıkhava alanlarında da sergilenen 500’den fazla eser içeren geniş bir sanat koleksiyonuna sahip. Botanik park içine konumlanmış olan Inhotim, sanatçılara kendilerini geliştirebilmeleri için diğer müzelerden çok farklı bir doğal ortam sunuyor. The Curatorial Intensive programı bağlamında ICI işbirliği ile yürütülen bu bir haftalık eğitimde, Inhotim’de eser üretmiş olan sanatçılar eşliğinde çeşitli örnekler ele alındı. Aynı zamanda halka açık paneller ve konu ile ilişkili seminerler düzenlendi. Eğitim kadrosunda şu isimler yer aldı: Kate Fowle (Direktör, ICI); James Lingwood (Eşdirektör, Artangel), Rodrigo Moura (Küratör, Inhotim), Allan Schwartzman (Şef Küratör, Inhotim), Jochen Volz (Artistik Direktör, Inhotim), bağımsız küratörler Victoria Noorthoorn ve Adriano Pedrosa. Instituto Inhotim ile ilgili daha fazla bilgi için:
inhotim.org.br

Katılımcılar Hakkında

Instituto Inhotim’deki programa SAHA bursuyla Türkiye’den Övül Durmuşoğlu ve Kevser Güler katıldı.

İstanbul doğumlu küratör Övül Durmuşoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı’ndan yüksek lisans derecesi aldı. Malmö Sanat Akademisi’nde Eleştirel Çalışmalar programına katılan (2005-2006) Durmuşoğlu, bir sokak performansı olan Exociti’yi organize etti. Durmuşoğlu, Goethe Institut bursiyeri olarak dOCUMENTA (13) Maybe Education and Public Programs ofisinde çalışıyor. 1983 İzmir doğumlu olan Kevser Güler, Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdi ve Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe alanında yüksek lisans eğitimi gördü. 2007 yılında İstanbul Bienali ekibine dahil olan Güler, halen bienalde sergi yöneticisi olarak çalışıyor.

ICI ve Curatorial Intensive Hakkında

ICI, dünyanın dört bir yanındaki küratör, sanatçı ve kurumları bir araya getirerek uluslararası bir ağ oluşturmayı amaçlıyor.

Independent Curators International (ICI –Uluslararası Bağımsız Küratörler), New York merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Geçtiğimiz 35 sene içerisinde 3700’den fazla sanatçının işlerinin yer aldığı 118 gezici sergi düzenleyen ICI, 29 farklı ülkeden 621 müze, üniversite galerisi ve sanat merkezi ile çalıştı. Dünyanın pek çok yerinde sergi, etkinlik ve eğitim programları düzenleyip yayınlar yapan ICI ayrıca farklı eğitim programları sunuyor. SAHA Derneği ile Independent Curators International arasındaki işbirliği sayesinde 2011’den itibaren 3 yıl boyunca ICI’ın uluslararası eğitim programlarına Türkiye’den başvuran ve kabul edilen küratörlerin katılımı SAHA tarafından destekleniyor. Bu işbirliği, ayrıca ICI çatısı altında “SAHA Research Award” (SAHA Araştırma Ödülü) başlığıyla yeni bir program oluşturulmasını da sağladı. ICI’ın eğitim programına katılan küratörler, araştırmalarını sürdürmek için bu ödüle başvurabiliyorlar. The Curatorial Intensive, ICI’ın düzenlendiği bir kısa dönem eğitim programıdır. Bu program, güncel performans sanatı küratörlüğünün nasıl yapıldığını ve teorik alandaki yansımalarını tartışmak amacıyla, senede iki kez gerçekleştiriliyor. ICI komitesi tarafından seçilen 10 ila 14 küratör, dünyaca ünlü sanatçılardan, küratörlerden ve sanat tarihçilerinden oluşan eğitim kadrosu ile birlikte çalışma şansı yakalıyor. ICI ve programları ile ilgili daha fazla bilgi için:
curatorsintl.org