Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Ulya Soley | ICI

Curatorial Intensive Bangok

SAHA Derneği, Independent Curators International ile sürdürdüğü işbirliği kapsamında ICI’ın uluslararası eğitim programlarına Türkiye’den başvuran ve kabul edilen küratörlerin katılımını destekliyor. Bu yıl Bangkok’ta 22—28 Ekim 2018 tarihlerinde, Faculty of Fine and Applied Arts at Chulalongkorn University işbirliğiyle düzenlenen programa Türkiye’den Ulya Soley davet edildi.

Ulya Soley Hakkında

Ulya Soley (1990, İstanbul) McGill Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Psikoloji dallarındaki lisans eğitiminin ardından Central Saint Martins'in Kültür, Eleştiri ve Küratörlük yüksek lisans programını tamamladı. Son olarak British Council Misafir Küratörlük Programı kapsamında “Tanışıyor muyuz?” dijital sergisini gerçekleştirdi. Pera Müzesi'nde “Katherine Behar: Veri Girişi” sergisi ile “Bring Your Own Beamer” video sergi projesinin Fatma Çolakoğlu ile birlikte eş küratörlüğünü, South London Gallery’de “Bekleme Odası” ve Proto5533’ün genç küratörler programı kapsamında “Stereo-Gerçeklik” sergisinin küratörlüğünü üstlendi. AICA üyesi olan Soley'in yazıları Pine Magazine, UQ, The Believer Logger, Istanbul Art News, Art unlimited ve Sanatatak gibi basılı ve dijital mecralarda yayımlandı, aynı zamanda “Stimuli” başlıklı bir yayın projesi yürütüyor. Pera Müzesi'nde koleksiyon sorumlusu olarak çalışıyor ve müzenin çeşitli sergi ve yayıncılık projelerinde küratörlük ve editörlük yapıyor.

ICI Hakkında

Independent Curators International (ICI) uluslararası küratörlere yönelik sergi, etkinlik, yayın, araştırma ve eğitim programları düzenler. 1975’te kurulan ICI, küratörün güncel sanatın kavramsallaştırılan ve sanatçının ve sanat anlatımının uluslararası bağlamlarda var olma altyapısını oluşturan rolüne odaklanır. ICI, kariyerlerinde farklı aşamalarda bulunan sanatçı, küratör ve sanat mekânlarını bir araya getirir.