Hibe Verilen Projeler

EN TR Ara

Zeynep Dağlı

SAHA, 22–23 Eylül 2017 tarihleri arasında Detroit’te düzenlenen, sanat ve ışık üzerine bir sergi olan  DLECTIRCITY’e davet edilen Zeynep Dağlı’nın yeni eserinin üretimine destek verdi.

Sanatçı Zeynep Dağlı, çığlık atmanın iyileştirici gücünü keşfetmek için, insanları çığlık atarken kaydeden işbirliğine dayalı bir proje gerçekleştirdi. DLECTRICITY, katılımcıların bu katartik sürecinin videoya alındığı bir Çığlık Çadırı’na ev sahipliği yaptı. Katılımcıların çığlıkları, sanatçının dünyanın farklı yerlerinde kaydettiği çığlıklardan oluşturduğu devam eden dokümantasyonunun bir parçası haline geldi. Zeynep Dağlı’nın bu süreçlerin sonucu niteliğindeki “Negotiation between Madness & Sanity” adlı projesi, en ilkel ve acil olanı ortaya çıkaran kolektif bir deneydir. Sanatçının multimedya enstalasyonu, kamuoyunu toplumsal ve kişisel bir işlev olarak ‘çığlık atma’yı keşfetmeye davet ederken, meditasyona yönelik ve tedavi edici bu aciliyetin yaratıcı ve pozitif yönleriyle bir diyalog kurmasını ve işbirliğine teşvik etmesini amaçlıyor.

Zeynep Dağlı Hakkında

Londra’da yaşayan Zeynep Dağlı, iç/dış mücadelelerin ve travmatik deneyimlerin müzakerelerine ve meditasyonlarına ilgi duyar. Sanatçı, çalışma pratiğine dayanan “The Eyes of Death: Visual Movement from Witness to Spectator” başlıklı doktorasını dört kısa film çekerek tamamladıktan sonra, İngiltere’de ve yurtdışında sergilenen eserlerini üretmeye ve araştırmaya devam etti. Engelli sanatçılar, performans sanatçıları, senaryo yazarları, müzisyenler ve ses tasarımcıları ile işbirliği yaparak, engelli olan ve olmayan izleyiciler için dijital ve görsel film ve işler üretti. Sanatsal pratiği, araştırma, deney yapma ve mütevazı yaklaşımlarla beslenir.

DLECTRICITY Hakkında

DLECTRICITY, geniş ve çeşitli bir izleyici kitlesiyle ilişki kurarak topluluk hissi yaratmayı ve sanatın kamusal alanlar üzerindeki etkileri hakkında tartışma ortamı yaratmayı hedefler. DLECTRICITY, dünyadaki Nuit Blanche sanat festivallerinden ilham alarak 2012 ve 2014 yıllarında iki önemli ışık temelli sanat ve teknoloji festivali organize etti. Açık havada düzenledikleri görsel ışık ve sanat kutlaması, Woodward Corridor’da gerçekleşti. Video sanatının çığır açan enstalasyonları, 3D video haritalama, lazerler, performanslar, interaktif tasarım ve mühendisliğe dayanan işler ile katılımcılar için bir ışık manzarası yaratıldı. DLECTRICITY, 2014 yılında Avustralya, Kanada, Almanya, İtalya, Polonya, İsveç, New York, Boston, Los Angeles ve Detroit dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen 40’ın üzerinde kariyerinin farklı aşamalarındaki uluslararası sanatçıların işlerini sergiledi.