Hakkında

EN TR Ara

Defne Ayas, 2012-2017 yılları arasında Witte de With, Center for Contemporary Art’ın direktörlüğünü üstlenmiştir. Rotterdam’a taşınmadan önce New York ve Şanghay arasında çalışan Ayas, 2007 yılında Prince Claus Fund işbirliğiyle Asya genelinde aktif bir araştırma ve üretim girişimi olan Arthub Asia’nın eş-kuruculuğunu üstlendi. New York şehrinin görsel sanat performans bienali olan Performa’nın küratörlüğünün yanı sıra 2005’ten bu yana uluslararası sanatçı, mimar, küratör, eleştirmen ve yazarlar ile projeler ve programlar geliştiriyor. Hong Kong’da bulunan Spring’in küratörlüğünü de yapan Ayas, aynı zamanda 2006 yılında eş-kurucusu olduğu, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan mekan, toplum ve yaşam kültürü üzerine çalışan sanat platformu Blind Dates Project’in danışmanlığını yapıyor. 2012’de 11. Baltık Trienali’nin eş-küratörlüğünü yaptı. University of Virginia Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Defne Ayas, Amsterdam’daki De Appel Küratöryel Programı’nı bitirdi.

Bruce W. Ferguson, küratör, eleştirmen ve idareci olarak sanat kurumları ve akademik organizasyonlarda yöneticilik konusunda büyük deneyim sahibidir. Şu anda, New York’da bulunan, basılı ve online yayıncılık şirketi olan LB Media’nın başkan yardımcılığını üstleniyor.  Kahire’deki American University İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nün ve Columbia University Güzel Sanatlar Okulu dekanı olan Ferguson, aynı zamanda New York Academy of Art’ın da Başkanı ve Yönetici Direktörü. Kopenhag’daki Louisiana Museum, Boston’daki Institute of Contemporary Art gibi kurumlarda sergi küratörlüğü üstlenen Ferguson,  Sao Paulo, Sydney, Venedik ve İstanbul gibi uluslararası bienallerde sergiler organize etti. 20 yıllık tarihiyle başarı elde eden ve kent kimliğini merkez alan uluslararası sanat bienali Site SantaFe’ye (New Mexico) kurucu direktör ve küratörü olarak vizyon kazandırdı. 

Bağımsız bir küratör olan Christine Tohme, 1994 yılında kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurulan Ashkal Alwan – Lübnan Plastik Sanatlar Derneği’nin eş-kurucularından biridir ve kurumun direktörüdür.  Dernek, 20 yılı aşkın süredir çağdaş sanatta ve entelektüel pratiklerde üretime, araştırmaya ve yayılıma kendini adadı. Organizasyon, 2011 yılında 2.000m²’lik çokdisiplinli bir mekan açarak bölge için eğitici bir merkez olmayı amaçladı. Ashkal Alwan’ın yapısı içinde düzenlenen etkinlik ve programlar şu şekildedir: kültürel pratikler üzerine Home Works Forumu; ücretsiz yıllık bir sanat eğitimi sunan Home Workspace programı (HWP); Lübnan’daki video üretimini destekleyen Video Works programı; Lübnan’da ve dışında misafir sanatçı programı; küratöryel projeler; üretim olanakları ve burs programları; kamusal programlama ve atölyeler. Ayrıca, 2017 yılında Sharjah Bienali 13'ün küratörlüğünü üstlenmiştir.